Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Papież zwołuje szczyt w sprawie przestępstw seksualnych duchownych

Papież Franciszek podczas spotkania z biskupami w katedrze wawelskiej 27 lipca. Fot. Mazur/episkopat.pl

Spotkanie przewodniczących episkopatów całego świata na temat zapobiegania nadużyciom duchowieństwa odbędzie się w dniach 21-24 lutego w Rzymie – informuje wicedyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Paloma García Ovejero.

Przypomnijmy. W ostatnich miesiącach Kościołem wstrząsnęły skandale seksualne. W maju Franciszek napisał list do biskupów Chile ws. przestępstw seksualnych księży. Po jego publikacji chilijski episkopat podał się do dymisji.

W lipcu papież przyjął rezygnację 87-letniego kardynała Teodora McCarricka z Kolegium Kardynalskiego, oskarżonego o molestowanie nieletnich i kleryków. Samemu oskarżonemu zaś nakazał prowadzenie życia modlitwy i pokuty w odosobnieniu, aż do zakończenia procesu kanonicznego. 25 sierpnia emerytowany nuncjusz apostolski w USA abp Carlo Maria Viganò opublikował swoje świadectwo, w którym wezwał papieża – i wielu innych biskupów – do ustąpienia z urzędu, oskarżając Franciszka o tuszowanie i ignorowanie seksualnych przestępstw kard. McCarricka.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Z kolei 14 sierpnia Wielka Ława Przysięgłych Pensylwanii ogłosiła 1300-stronicowy raport dotyczący nadużyć seksualnych duchownych wobec dzieci na terenie tego stanu. Wynika z niego, że w sześciu diecezjach Pensylwanii 301 księży katolickich dopuściło się w ciągu 70 lat nadużyć seksualnych na ponad tysiącu dzieci.

Odpowiedzią na kryzys ma być zwołanie spotkania przewodniczących episkopatów całego świata na temat zapobiegania nadużyciom duchowieństwa. Jak poinformowała wicedyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Paloma García Ovejero, szczyt odbędzie się w dniach 21-24 lutego w Rzymie.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość