Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Papież do jezuitów o nadużyciach seksualnych: Bez lęku nazywajcie rzeczy po imieniu

Franciszek w 2015 r. Fot. Mazur/catholicnews.org.uk

Włoski dwutygodnik „La Civiltà Cattolica” opublikował w czwartek relację ze spotkania papieża Franciszka z jezuitami podczas ostatniej podróży do Irlandii w związku ze Światowym Spotkaniem Rodzin. Papież wezwał ich, aby pomogli Kościołowi w Irlandii zakończyć smutną historię z nadużyciami seksualnymi.

Wesprzyj Więź

Franciszek tłumaczył, że nie chodzi o proste zamknięcie przeszłości, ale znalezienie lekarstwa, sposobu naprawy, podjęcie potrzebnych kroków, aby uleczyć rany i przywrócić życie wielu ludziom. Wskazał, że podłożem dla nadużyć seksualnych było poczucie wyniosłości: elitaryzm oraz klerykalizm, niezdolność wejścia w bliską relację z Ludem Bożym. Pierwszym nadużyciem było – jego zdaniem – nadużycie władzy, autorytarne jej sprawowanie, kolejne to wypaczone sumienie.

Papież powierzył swoim współbraciom misję oczyszczania, zmieniania świadomości, bez lęku nazywania rzeczy po imieniu. – Jezus kochał grzeszników, ale ostro przeciwstawiał się ludziom zepsutym. W tym wyraża się również dzisiaj świeżość ewangelicznego spojrzenia – mówił. Zachęcał do wolności w rozeznawaniu. Wtedy bowiem – jak tłumaczył – Duch Święty prowadzi nas do znajdowania tego, czego sam Bóg od nas oczekuje.

Wesprzyj Więź.pl

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość