Lato 2024, nr 2

Zamów

Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich: Przyszłość musi być inna niż nasza przeszłość

Przewodniczący Papieskiej Komisji Ds. Ochrony Nieletnich Kard. Sean O'Malley. Fot. Pufui Pc Pifpef I

Naszym punktem wyjścia nie jest badanie poszczególnych przypadków, lecz zapobieganie nadużyciom – czytamy w komunikacie po zakończonych wczoraj obradach plenarnych Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.

Członkowie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich obradowali od piątku do niedzieli w Watykanie. W tym czasie wysłuchali dwóch świadectw: osoby, która padła ofiarą nadużyć seksualnych jako dziecko oraz matki dwóch dorosłych ofiar, które były molestowane jako dzieci. „Komisja dziękuje im za podzielenie się swoimi historiami, za odwagę ich świadectwa oraz za przyczynianie się do procesu uczenia się” – czytamy w komunikacie po obradach.

„Pytania, jakie pojawiły się w minionych miesiącach, nie tylko skupiają uwagę społeczeństwa na kwestii powagi nadużyć, ale stanowią także okazję, by podkreślić znaczenie narzędzi prewencji i sprawić, żeby przyszłość była inna niż nasza przeszłość. Naszym punktem wyjścia nie jest badanie poszczególnych przypadków, lecz zapobieganie nadużyciom” – piszą członkowie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.

Wesprzyj Więź.pl

Komisja poinformowała także o uruchomieniu brazylijskiego projektu tworzenia bezpiecznych przestrzeni, gdzie osoby molestowane, które padły ofiarą przemocy, mogłyby wyznać, co przeżyły.

Tworzenie paneli doradczych, w skład których wchodziłyby osoby, które doznały nadużyć, może zdaniem Komisji dopomóc lokalnym władzom kościelnym udoskonalać działania na rzecz zapobiegania nadużyciom oraz zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży.

Wesprzyj Więź

W komunikacie czytamy, że członkowie Komisji od ostatniego spotkania plenarnego w kwietniu wzięli udział w ponad 100 warsztatach na temat zapewnienia bezpieczeństwa. W kwietniu 2019 r. odbędzie się z kolei konferencja na temat bezpieczeństwa dla odpowiedzialnych za Kościół w Europie Środkowej i Wschodniej.

Komisja działająca pod kierunkiem kard. Seana O’Malleya OFMCap podkreśliła ścisłą współpracę z dykasteriami Kurii Rzymskiej. W minionych dniach jej przedstawiciele spotkali się z biskupami, którzy przyjęli sakrę w ostatnim okresie.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość