Za życia nieudolnie i bezskutecznie starali się cenzurować prof. Bronisława Geremka komuniści. IPN postępuje podobnie i chce robić to nawet po jego śmierci – czytamy w oświadczeniu Konferencji Ambasadorów RP.
Przypomnijmy. Głaz z napisem upamiętniającym prof. Bronisława Geremka na skwerku jego imienia przy skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Królewskiej w Warszawie odsłonią 19 września prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz i przewodnicząca rady miasta Ewa Malinowska-Grupińska. Zastrzeżenia do napisu w ostatnich chwili zgłosiło Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej. Jego dyrektor Adam Siwek skrytykował użycie określeń: „w hołdzie”, „Europejczyk” i „współtwórca demokratycznej Polski”.
Dziś „Gazeta Wyborcza” opublikowała „Oświadczenie Konferencji Ambasadorów RP” w tej sprawie. Jak podkreślają autorzy pisma, prof. Geremek był „niestrudzonym orędownikiem i promotorem odzyskania przez Polskę jej europejskiej tożsamości”. Próbę ingerencji w treść tekstu uważają za „małostkową manipulację i za działanie haniebne”.
„Za życia nieudolnie i bezskutecznie starali się cenzurować Go komuniści, zakazując działalności publicznej, wstrzymując publikacje i zamykając w więzieniu” – przypominają członkowie Konferencji Ambasadorów RP. IPN postępuje podobnie i chce cenzurować Jego dokonania nawet po śmierci. Póki żyją ci, którzy byli obecni, wiedzą i pamiętają, działania takie spotkają się ze stanowczym potępieniem” – czytamy w piśmie.
Konferencja Ambasadorów RP to zgromadzenie byłych polskich dyplomatów, którego celem jest analiza polityki zagranicznej, wskazywanie pojawiających się zagrożeń dla Polski i sporządzanie rekomendacji.
Oświadczenie Konferencji Ambasadorów RP:
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w hołdzie Prof. Bronisławowi Geremkowi nastąpi 19 września w Warszawie. IPN domaga się usunięcia z niej stwierdzenia, że Pan Profesor był “współtwórcą demokratycznej Polski” i był prawdziwym “Europejczykiem”. Wielu z nas – niżej podpisanych – miało zaszczyt pracować w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP w czasie, kiedy Bronisław Geremek był szefem polskiej dyplomacji i naszym przełożonym. Był niestrudzonym orędownikiem i promotorem odzyskania przez Polskę jej europejskiej tożsamości, w imieniu Polski złożył podpis pod naszą akcesją do NATO. Próbę ingerencji w treść tekstu uważamy za małostkową manipulację i za działanie haniebne. Za życia nieudolnie i bezskutecznie starali się cenzurować Go komuniści, zakazując działalności publicznej, wstrzymując publikacje i zamykając w więzieniu. IPN postępuje podobnie i chce cenzurować Jego dokonania nawet po śmierci. Póki żyją ci, którzy byli obecni, wiedzą i pamiętają, działania takie spotkają się ze stanowczym potępieniem.
Podpisali:
Jan Barcz
Marcin Bosacki
Iwo Byczewski
Maria Krzysztof Byrski
Tadeusz Diem
Paweł Dobrowolski
Grzegorz Dziemidowicz
Urszula Gacek
Marek Grela
Andrzej Jaroszyński
Maciej Klimczak
Michał Klinger
Tomasz Knothe
Maciej Kozłowski
Maciej Koźmiński
Jerzy Kranz
Henryk Lipszyc
Bogumił Luft
Piotr Łukasiewicz
Jacek Najder
Anna Niewiadomska
Jerzy Maria Nowak
Piotr Nowina-Konopka
Agnieszka Magdziak-Miszewska
Piotr Ogrodziński
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz
Ryszard Schnepf
Grażyna Sikorska
Tadeusz Szumowski
Andrzej Towpik
Maria Wodzyńska-Walicka
Przecież wiadomo ze Pan Gieremek był tylko sekretarzem jarka i leszka i to nieudolnym.