Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa: Klerykalizm przyczyną trudności w zwalczaniu nadużyć seksualnych

Kard. Beniamino Stella. Fot. Technical Office of the Congregation for the Clergy / CC BY-SA 3.0

To właśnie klerykalizm ograniczył wielokrotnie Kościół do elity, tworzył nienormalne rozumienie władzy i przyczynił się do nadużyć – mówi kard. Beniamino Stella, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Kard. Beniamino Stella wziął udział w trwającym właśnie sympozjum dla duchowieństwa w Fatimie. W jego trakcie skrytykował klerykalizm, który prowadzi do tworzenia elity wewnątrz Kościoła. Widzi w nim przyczynę trudności w zwalczaniu nadużyć seksualnych.

– Warto odnotować, że papież Franciszek nie postrzega problemu nadużyć jako rzeczywistości, z którą powinni się skonfrontować tylko hierarchia kościelna i księża. Przeciwnie, to właśnie klerykalizm ograniczył wielokrotnie Kościół do elity, tworząc nienormalne rozumienie władzy i deprecjonując łaskę chrztu świętego i, wcale nie tak rzadko, przyczynił się do nadużyć, w pierwszym rzędzie przeciwko ludzkiemu sumieniu – mówił.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Kardynał uznał za niezbędne poprawienie środków kształcenia przyszłych księży. Podkreślił, że walka ze skandalami seksualnymi w Kościele powinna być prowadzona we współpracy ze świeckimi.

Podczas trwającego do czwartku sympozjum w Fatimie portugalscy biskupi skierowali do Franciszka przesłanie solidarności w prowadzonej przez niego walce przeciw pedofilii w Kościele. W swoim dokumencie zwrócili oni uwagę na konieczność działań prewencyjnych w celu wykorzenienia wykorzystywania seksualnego małoletnich przez ludzi Kościoła.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość