Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kuria Warszawsko-Praska odpowiada na informacje „Newsweeka” o księdzu, który gwałcił 14-latka

„Zmowa milczenia”. Fot. „Newsweek Polska”

Ks. Grzegorz K. może sprawować Msze św. tylko dla pensjonariuszy Domu Księży Emerytów w Otwocku, nie pełni żadnych funkcji o charakterze duszpasterskim, ma zakaz pracy duszpasterskiej z dziećmi i młodzieżą oraz zakaz posiadania na portalach internetowych swoich profili – informuje Kuria Warszawsko-Praska w komunikacie przesłanym Katolickiej Agencji Informacyjnej.

W ten sposób Kuria Warszawsko-Praska reaguje na artykuł Aleksandry Pawlickiej o pedofilii w polskim Kościele „Zmowa milczenia” w bieżącym numerze tygodnika „Newsweek Polska”. Autorka opisuje w nim m.in. historię ks. Grzegorza K., który 17 lat temu gwałcił 14-letniego Tomasza, molestował jego brata i – zdaniem świadka – prowadził zeszyt, w którym stawiał krzyżyki przy nazwiskach ministrantów po odbyciu z nimi stosunku. 

Wesprzyj Więź.pl

Jak podaje Pawlicka, „zasądzona księdzu kara więzienia w zawieszeniu skończyła się w tym roku. Ksiądz Grzegorz znów figuruje w rejestrze duszpasterzy diecezji warszawsko-praskiej. 1 kwietnia objął funkcję administratora w Domu Księży Emerytów w Otwocku”. Zdaniem autorki „przypadek ks. Grzegorza pokazuje zaniechania Kościoła w sprawie pedofilii. Przełożony księdza, abp Henryk Hoser, nie odsunął oskarżonego od posługi, choć ten miał pod opieką 32 ministrantów. Był wtedy proboszczem dużej parafii na Tarchominie. Dopiero gdy sprawę ujawnił TVN24, kuria ukryła ks. Grzegorza w jednym z klasztorów. Próbowała też przekonać sąd, że w 2001 r., gdy doszło do spotkania z Tomaszem, ks. Grzegorz był na urlopie wypoczynkowym”.

Komunikat dotyczący aktualnej sytuacji prawno-kanonicznej księdza Grzegorza K.

W związku z przedstawionymi w mediach informacjami dotyczącymi księdza Grzegorza K., pragniemy podkreślić, że w odniesieniu do tego duchownego – po zakończeniu postępowań przed sądami cywilnymi – zostały przeprowadzone wszelkie procedury, przewidziane prawem kościelnym i dokumentacja postępowania kanonicznego została przekazana do Stolicy Apostolskiej, która zdecyduje o dalszych losach księdza.

W toku postępowania kościelnego ksiądz K. został poddany diagnostyce psychologicznej wykonanej przez świeckiego specjalistę psychologa – seksuologa, biegłego sądowego. Nadto uczestniczył w terapii, którą prowadził świecki specjalista z wieloletnim doświadczeniem w pracy z ofiarami i sprawcami nadużyć seksualnych.

Po odbyciu terapii ksiądz zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Otwocku, gdzie po śmierci Dyrektora Domu, jako mieszkańcowi zlecono tymczasowo bieżące techniczne administrowanie placówką. Jego obowiązki polegają na zapewnieniu właściwego funkcjonowania domu oraz opieki nad starszymi i chorymi kapłanami, a także wykonywaniu codziennych prac fizycznych i służebnych.

Wesprzyj Więź

Msze święte może sprawować tylko i wyłącznie dla pensjonariuszy w kaplicy Domu. Jest to kaplica prywatna, do której nie mają wstępu osoby z zewnątrz. Ksiądz nie pełni żadnych funkcji o charakterze duszpasterskim oraz ma zakaz pracy duszpasterskiej z dziećmi i młodzieżą. Duchowny ma zakaz posiadania na portalach internetowych swoich profili.

Mateusz Dzieduszycki, rzecznik prasowy Diecezji Warszawsko-Praskiej

JH

Podziel się

Wiadomość