Wiosna 2024, nr 1

Zamów

#WięźCytuje. Kard. Marx: Nacjonalizm nie jest chrześcijański

Kard. Reinhard Marx podczas wizyty w Gdańsku 30 sierpnia 2018 r. Fot. Grzegorz Mehring / Europäisches Solidarność-Zentrum

Każdy jest bratem i siostrą Jezusa Chrystusa. Wszyscy są obrazem Boga. To jest pierwsze i najważniejsze – mówi kard. Reinhard Marx w rozmowie z Tomaszem Kycią w Radiu Cosmo.

Z przewodniczącym niemieckiego episkopatu kard. Reinhardem Marksem rozmawiał Tomasz Kycia. Wywiad ukazał się 4 września na stronie Radia Cosmo (wspólnej anteny WDR, RBB i RadioBremen, nadającej również audycje po polsku).

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec zauważył, że polaryzacja społeczna widoczna jest w innych krajach Europy i świata, nie tylko w Polsce. – To mnie bardzo niepokoi – wyznał.

Wesprzyj Więź.pl

Referując swoje niedawne wystąpienie w Gdańsku, niemiecki kardynał podkreślił, iż „otwarte demokratyczne społeczeństwo żyje z przekonania, że każdy człowiek jest obrazem Boga”. – Każdy jest bratem i siostrą Jezusa Chrystusa. Nikogo nie wykluczamy. Wszyscy są obrazem Boga. To są ludzie! To jest pierwsze i najważniejsze. Jeśli to nie jest naszym fundamentem, nie możemy żyć razem – tłumaczył.

Wesprzyj Więź

– Niestety, znajdujemy się na drodze ku nacjonalizmom. To ani nie jest politycznie mądre, ani chrześcijańskie. Owszem, patriotyzm tak, to dla nas chrześcijan normalne, że chcemy kochać naszą ojczyznę. Ale nie nacjonalizm, który chce się odgrodzić od innych narodowości i uważa swoją nację za lepszą, wyższą i bardziej wartościową od innych. Tego z katolickiego punktu widzenia nie możemy zaakceptować – mówił kard. Marx.

Jak zaznaczył kardynał, „Kościół na pewno potrafi dodawać otuchy”, jednak „nie wystarczy wspominać historię, która jest dla nas ważnym fundamentem. Musimy patrzeć w przyszłość”.

DJ

Podziel się

Wiadomość