Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Biskup Sztokholmu: Migranci są dla Kościoła wielkim bogactwem

Biskup Anders_Arborelius w 2015 r. Fot. Frankie Fouganthin / CC BY-SA 4.0

Kościół katolicki zaczął się rozwijać w Szwecji dzięki migrantom. Obecnie 80 proc. katolików to migranci w pierwszym lub drugim pokoleniu, którzy przynieśli wiarę do naszego zsekularyzowanego kraju i odkryli przed Szwedami jej piękno – mówi biskup Sztokholmu kard. Anders Arborelius.

Kard. Anders Arborelius wziął udział w Mityngu Przyjaźni Narodów w Rimini. Podczas spotkania panelowego „Nadzieja dla Szwecji. Pracować, żyć i wierzyć razem” biskup Sztokholmu mówił, że w „Europie, gdzie kościoły są coraz bardziej puste, brakuje powołań, a chrześcijaństwo słabnie” migranci są wielkim bogactwem. Nazwał ich znakiem nadziei na odnowę wiary i powrót do Boga dla społeczeństw Starego Kontynentu.

Wesprzyj Więź.pl

– Kościół katolicki zaczął się rozwijać w Szwecji dzięki migrantom. Obecnie 80 proc. katolików to migranci w pierwszym lub drugim pokoleniu, którzy przynieśli wiarę do naszego zsekularyzowanego kraju i odkryli przed Szwedami jej piękno – powiedział szwedzki kardynał.

Podkreślił, że Kościół w Szwecji znacząco ożył w ostatnich latach głównie dzięki migrantom z Bliskiego Wschodu. – Wraz z ich przybyciem musieliśmy kupić lub wynająć nowe świątynie. Regularnie korzystamy z ponad 100 luterańskich kościołów. To znak codziennego ekumenizmu – zauważył.

Wesprzyj Więź

– Dla Kościoła katolickiego migracja stała się elementem opatrznościowym. Dzięki świadectwu wiary przybyszy, także rodowitym Szwedom łatwiej przychodzi przyjmowanie katolicyzmu. Przez wieki byliśmy prześladowani, ale teraz mamy te same prawa. To znak, że nasza wspólnota katolicka może żyć w wolności w tym zsekularyzowanym świecie – mówił Radiu Watykańskiemu kard. Arborelius. – W Szwecji jest obecnie ok. 3 proc. katolików. Pośród znaczącej sekularyzacji widać ziarna nadziei, wiary i miłosierdzia. Świadectwo wiary migrantów jest bardzo mocne. Wielu z nich pochodzi z Bliskiego Wschodu, gdzie byli mocno prześladowani – zauważył kard. Arborelius. – Szwecja przez lata gościnnie otwierała drzwi dla migrantów, obecna polityka zaczyna je jednak zamykać. Coraz trudniej do nas przybyć np. uchodźcom z Iraku. Warto pamiętać, że w naszym kraju żyje największa w Europie wspólnota chaldejskich katolików – dodał.

Anders Arborelius urodził się w Szwajcarii w szwedzkiej rodzinie protestanckiej. W wieku 20 lat przeszedł na katolicyzm i wstąpił do Zakonu Karmelitów Bosych. Od 1998 roku jest biskupem Sztokholmu. To pierwszy kardynał w historii Szwecji – rok temu kardynałem mianował go papież Franciszek.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość