Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Brytyjski biskup proponuje zwołanie synodu na temat posługi księży i nadużyć seksualnych w Kościele

Bp Philip Egan. Fot. Mazur/catholicnews.org.uk

List bp. Philipa Egana do Franciszka to reakcja na skandale seksualne w USA, Irlandii, Chile i Australii.

Ordynariusz angielskiej diecezji Portsmouth bp Philip Egan zaproponował papieżowi zwołanie nadzwyczajnego zgromadzenia Synodu Biskupów nt. życia i posługi księży, który zająłby się m.in. przyczynami nadużyć seksualnych, jakich dopuszczają się niektórzy duchowni.

Wesprzyj Więź.pl

W liście do Franciszka, wysłanym 22 sierpnia i opublikowanym na stronie internetowej diecezji, bp Egan tłumaczy, że jest to „konstruktywna sugestia” w odpowiedzi na informacje o nadużyciach w USA, Irlandii, Chile i Australii.

„Nadużycia seksualne popełniane przez duchownych w Kościele zdają się być zjawiskiem w skali światowej. Wiadomości te napełniają mnie, jako katolika i biskupa, smutkiem i wstydem. Modlę się o uzdrowienie nieszczęsnych ofiar. Modlę się o przebaczenie dla sprawców. Modlę się też za siebie, za wszystkich księży i ludzi świeckich, abyśmy poprzez pokutę wzrastali w świętości” – pisze brytyjski biskup.

Wesprzyj Więź

Jego zdaniem ewentualne zgromadzenie Synodu Biskupów mogłoby rozpocząć się od kongresu z udziałem biskupów, świeckich i ekspertów w dziedzinie nadużyć seksualnych duchownych oraz sposobów ochrony dzieci i innych osób bezbronnych. Wyniki spotkania byłyby przedmiotem obrad Synodu.

Wśród tematów zgromadzenia synodalnego ordynariusz Portsmouth wymienia tożsamość księdza/biskupa, opracowanie wytycznych dla stylu życia i przeżywania celibatu przez duchownych, zaproponowanie dla nich kryteriów postępowania, a także ustalenie właściwych sposobów odpowiedzialności księży i biskupów oraz kontroli nad nimi.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość