Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Abp Ryś: Kościół łódzki nie jest wolny od grzechu pedofilii

Abp Grzegorz Ryś podczas inauguracji 93. Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej na Jasną Górę 21 sierpnia 2018 r. Fot. Archidiecezja Łódzka

Jedną z przyczyn pedofilii w Kościele jest klerykalizm. Umacniają go zarówno duchowni tworzący wokół siebie kastę, która sama siebie chroni, jak też świeccy, jeśli nie chcą wziąć za Kościół odpowiedzialności – mówi abp Grzegorz Ryś.

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś w trakcie łódzkiej pielgrzymki na Jasną Górę odniósł się do papieskiego listu na temat grzechu molestowania seksualnego nieletnich przez duchownych. – To jest tekst, który nas bardzo mocno osadza w naszej konkretności, w naszym grzechu – powiedział. – Prosiłem dziś, aby kawałek drogi był pokutą za nasze grzechy, także te grzechy ciężkie, straszne, grzechy pedofilii – dodał.

Wesprzyj Więź

Abp Ryś przyznał, że Kościół łódzki także nie jest wolny od grzechu pedofilii. – Mamy sprawy, które już się toczyły. Mamy sprawy, które się toczą. Próbujemy je rozwiązywać, one mają swój wymiar sądowy. To bardzo trudny temat – tłumaczył.

– Papież Franciszek mówi, że jedną z wielu przyczyn grzechu pedofilii, a także jego późniejszego ukrywania, jest klerykalizm w Kościele. Umacniają go zarówno duchowni tworzący wokół siebie kastę, która sama siebie chroni, jak też świeccy, jeśli nie chcą wziąć za Kościół odpowiedzialności i zostawiają go duchownym. Grzechy pedofilii to jest też wyraz nadużycia władzy w Kościele – mówił arcybiskup.

KAI, Archidiecezja Łódzka, DJ

Podziel się

Wiadomość