Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Przewodniczący episkopatu USA dziękuje Franciszkowi za list dotyczący przestępstw seksualnych w Kościele

Nieszpory odprawione w Papieskim Kolegium Polskim w Rzymie z okazji 150-lecia istnienia 21 października 2016 r. Fot. Mazur/episkopat.pl

Jedynie konfrontując się z naszym błędem wobec przestępstw, których ofiarą padli ci, których zobowiązani jesteśmy chronić, Kościół może wskrzesić kulturę życia, tam gdzie zapanowała kultura śmierci – pisze przewodniczący episkopatu USA kard. Daniel N. DiNardo.

Przypomnijmy. Kard. Daniel DiNardo, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych i arcybiskup Galveston-Houston, kilka dni temu wydał oświadczenie. Prosił w nim o przebaczenie zaniedbań biskupów dotyczących skandali seksualnych, które w ostatnich tygodniach wstrząsnęły amerykańskim Kościołem. Zapowiedział też, że poprosi Watykan o przeprowadzenie wizytacji w USA.

Teraz kardynał opublikował kolejne pismo, w którym w imieniu Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych podziękował papieżowi Franciszkowi za list do wiernych całego świata.

Wesprzyj Więź.pl

Przewodniczący episkopatu USA zauważył, że Franciszek pisze jako pasterz, który wie, jak głęboko grzech niszczy życie. Wyraził wdzięczność za następujące słowa papieża: „pokuta i modlitwa pomogą nam uwrażliwić nasze oczy i serce na cierpienia innych oraz na pokonanie żądzy panowania i posiadania, które tak często stają się źródłem tego zła”. „My, biskupi, potrzebujemy i musimy praktykować z całą pokorą modlitwę i pokutę” – czytamy w oświadczeniu. Napisał, że słowa te muszą wywołać także działanie – zwłaszcza biskupów.

Wesprzyj Więź

Kard. DiNardo zwrócił uwagę na słowa papieża zachęcające, aby w proces nawrócenia i przemiany życia włączeni byli też czynnie wierni świeccy.

„W imieniu moich braci biskupów, zapewniam, że jedynie konfrontując się z naszym błędem wobec przestępstw, których ofiarą padli ci, których zobowiązani jesteśmy chronić, Kościół może wskrzesić kulturę życia, tam gdzie zapanowała kultura śmierci” – napisał w swoim oświadczeniu kard. Daniel N. DiNardo.

KAI. DJ

Podziel się

Wiadomość