Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Prymas Polski: Wiara domaga się konkretnego świadectwa

Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas rekolekcji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim 20 marca 2018 r. Fot. A. Marek

Jeśli wiara pozostaje jedynie w deklaracjach i wzniosłych hasłach, gdy manifestowana jest tylko na sztandarach, budzi niekiedy zgorszenie – mówił prymas Polski, abp Wojciech Polak, w sobotę w Świętej Lipce.

W sobotę, 11 sierpnia, w Świętej Lipce odbyła się Msza św. z okazji 50-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Świętolipskiej. Liturgii przewodniczył kard. Stanisław Dziwisza, zaś homilię wygłosił abp Wojciech Polak, prymas Polski.

Wesprzyj Więź.pl

Abp Polak powiedział, cytując kard Wyszyńskiego, że „Maryja pokazała nam, iż wiara jest wprawdzie trudna i wiele od nas wymaga, ale daje wolność ducha i sumienia. I nie ma takiej siły fizycznej czy politycznej, która zdołałaby przezwyciężyć głos i pragnienie sumień ludzkich”. Jak tłumaczył, przyjęta w wolności wiara domaga się konkretnego świadectwa – musi być widoczna w życiu.

Wesprzyj Więź

– Wiara zobowiązuje. Zobowiązuje do świadectwa miłości. Musi działać przez miłość, inaczej jest martwa sama w sobie – mówił prymas. – Gdy bowiem pozostaje jedynie w deklaracjach i wzniosłych hasłach, gdy manifestowana jest jedynie na sztandarach, budzi zdziwienie, a niekiedy wręcz zgorszenie, bo nie widać jej tak naprawdę w życiu nas, wierzących – dodał.

Koronacja cudownego wizerunku Matki Bożej Świętolipskiej odbyła się 11 sierpnia 1968 roku.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość