Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Abp Szewczuk: Grekokatolicy są wezwani, aby nieść światło nadziei dla narodu ukraińskiego

Abp Światosław Szewczuk w Senacie RP. Fot. Longin Wawrynkiewicz/ Wikimedia Commons

Ukraiński Kościół Greckokatolicki bardzo szybko się rozwija i ważną rzeczą jest, aby odpowiadał na potrzeby społeczeństwa – mówi abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik tego Kościoła.

Abp Światosław Szewczuk odwiedził ukraińską eparchię w Stamford w stanie Connecticut w USA. Zabrał głos podczas specjalnej kolacji, na której zbierano fundusze na dzieła Kościoła greckokatolickiego. Pośród 200 gości byli obecni ordynariusz eparchii Stamford bp Paul Chomnycky, jego poprzednik bp Basil Losten oraz konsul ukraiński w Nowym Jorku Denys Semenovych.

Wesprzyj Więź

– Ukraiński Kościół Greckokatolicki bardzo szybko się rozwija i ważną rzeczą jest, aby odpowiadał na potrzeby społeczeństwa – mówił arcybiskup. Podkreślił, że tak szybki rozwój Kościoła, jaki obserwujemy w ciągu ostatnich pięciu lat, wcześniej miał miejsce, gdy Ukraiński Kościół Greckokatolicki wychodził z podziemia na początku lat 90. – Dziś nie ma większego miasta na Ukrainie, gdzie nie stałaby nasza świątynia – powiedział zwierzchnik grekokatolików.

Wesprzyj Więź.pl

Według abp. Szewczuka na terenie Ukrainy wciąż prowadzona jest wojna hybrydowa, także na polu dezinformacji. – My, grekokatolicy, jesteśmy wezwani, aby nieść światło nadziei dla naszego narodu – mówił hierarcha. Poprosił również o modlitwę w intencji uczciwych wyborów parlamentarnych i prezydenckich, jakie odbędą się na Ukrainie w 2019 roku.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość