Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Włoscy ewangelicy za przyjęciem imigrantów i przeciw ksenofobii. Wydali „Manifest Przyjmowania”

Obóz dla uchodźców w Turcji, 10 lutego 2016 r. Fot. European Union 2016 – European Parliament

„Odrzucamy fałszywe przeciwstawianie przyjmowania imigrantów potrzebom Włochów, gdyż kraj należący do najbogatszych na świecie ma zasoby, aby zapewnić je jednym i drugim” – czytamy w manifeście Rady Federacji Kościołów Ewangelickich we Włoszech.

Rada Federacji Kościołów Ewangelickich we Włoszech (FCEI) przygotowała dokument dotyczący przyjmowania uchodźców i stosunku wobec nich. „Manifest Przyjmowania. Oto Kościół, który przyjmuje” został zatwierdzony 8 sierpnia. Przedstawił go w Rzymie przewodniczący organizacji pastor Luca Maria Negro.

Dokument zwraca uwagę na potrzebę praktycznego wcielania w życie chrześcijańskich zasad dotyczących pomocy potrzebujących oraz potępia wszelkie przejawy zachowań i postaw antyimigranckich. „Ksenofobia jest sprzeczna z chrześcijaństwem, a wszelkie formy rasizmu są herezją teologiczną” – czytamy.

Wesprzyj Więź.pl

„Odrzucamy fałszywe przeciwstawianie przyjmowania imigrantów potrzebom Włochów, gdyż kraj należący do najbogatszych na świecie ma zasoby, aby zapewnić je jednym i drugim oraz ponieważ wiemy, że z czasem również nowi imigranci stają się bogactwem dla kraju o wysokim spadku demograficznym” – napisali sygnatariusze manifestu.

Autorzy dokumentu wyrażają sprzeciw wobec włoskiej i europejskiej polityki zamykania granic, odrzucania i zmniejszania gwarancji międzynarodowej ochrony azylantów.

Sygnatariusze manifestu zobowiązują się do zapewnienia korytarzy humanitarnych dla proszących o azyl, dodając, że czynią to w duchu ekumenizmu i z poszanowaniem europejskich norm prawnych. Podkreślają też konieczność integracji imigrantów w społeczeństwie przyjmującym.

Autorzy tekstu wzywają siostrzane Kościoły europejskie do zachęcania swoich rządów do prowadzenia polityki dzielenia się przybywającymi migrantami w ramach solidarności i wspólnej odpowiedzialności.

„Miłość Boga do ludzkości jest silniejsza od naszych egoizmów indywidualnych i narodowych. Jesteśmy powołani do codziennego świadczenia o tym z radością, nadzieją i ufnością” – czytamy w zakończeniu.

Wesprzyj Więź

Pastor Negro mówił podczas prezentacji manifestu, że „codziennie słyszymy gwałtowne i gniewne słowa względem imigrantów, którym w sercu lata towarzyszą gesty ksenofobiczne i rasistowskie wobec Włochów o ciemnej skórze, wobec proszących o azyl i Romów”. Zapewnił, że jako ewangelicy uważają, iż „granica tolerancyjności wobec tego języka i tych postaw została przekroczona” i dlatego postanowili opracować „jasny i mocny dokument”.

– Nawet jeśli dziś nie jest to popularne, to my, ewangelicy, jesteśmy za przyjęciem imigrantów i uchodźców, za ochroną istnień ludzkich tych, którzy przez Morze Śródziemne uciekają przed wojnami i prześladowaniami oraz za ich integracją – powiedział przewodniczący Rady Federacji Kościołów Ewangelickich we Włoszech.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość