Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Byli prezydenci Polski i Ukrainy uczczą pamięć ukraińskich sojuszników Polski z 1920 roku

Polska piechota podczas Bitwy Warszawskiej 1920 r. Fot. Centralne Archiwum Wojskowe

Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski oraz Wiktor Juszczenko spotkają się 14 sierpnia o g. 18 na cmentarzu prawosławnym na warszawskiej Woli. Oddadzą cześć oficerom i żołnierzom Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy brali udział w Bitwie Warszawskiej ramię w ramię z żołnierzami Wojska Polskiego.

Wesprzyj Więź

W przededniu Dnia Wojska Polskiego spotkajmy się na cmentarzu prawosławnym na warszawskiej Woli (ul. Wolska 138/140), aby oddać cześć ukraińskim sojusznikom – oficerom i żołnierzom Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy ramię w ramię z żołnierzami Wojska Polskiego bronili Warszawy i Europy przed nawałą bolszewicką w roku 1920. Za tę wierność, za wypełnienie żołnierskiego obowiązku do końca, należy im się pamięć! – informuje Jerzy Rejt ze Społecznej Inicjatywy Opieki nad Mogiłami Żołnierzy URL w Warszawie.

Jak dodaje, ukraińskie kwatery wojskowe na warszawskiej Woli są symbolem walki Ukraińców o własne niepodległe państwo, a także symbolem wierności żołnierskiemu słowu danemu sojusznikowi.

Wesprzyj Więź.pl

JH

Podziel się

Wiadomość