Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Abp Ryś: Rozmowy o wierze nie zaczyna się od moralności

Bp Grzegorz Ryś. Fot. BP KEP

Opowiedzmy najpierw, kim jest Bóg, który się objawił w Jezusie Chrystusie, a dopiero potem, co z tego wynika – mówi abp Grzegorz Ryś na Przystanku Jezus.

Metropolita łódzki spotkał się dziś w Kostrzynie z ewangelizatorami Przystanku Jezus. Podczas porannej konferencji mówił o wyzwoleniu z niewoli grzechu, które dokonuje się w momencie, kiedy poznajemy Boga. Jak podkreślił, wolności może doświadczyć tylko ten, kto był zniewolony. – Jak nie masz tego doświadczenia, mówisz o teorii – zaznaczył abp Ryś.

– Żadnej rozmowy o wierze nie powinniśmy zaczynać od moralności, choć zasady moralne są ważne. Muszą one jednak wynikać z wydarzenia, jakim jest objawienie się Boga w Jezusie, w Jego krzyżu i zmartwychwstaniu. Mówmy najpierw, kim jest Bóg, który się objawił w Jezusie Chrystusie, a dopiero potem, co z tego wynika – powiedział metropolita łódzki.

Wesprzyj Więź.pl

W południowej konferencji abp Ryś mówił, że „dzisiejszy człowiek odmienia słowo «wolność» przez wszystkie przypadki”, ale jednocześnie pokazuje, jak bardzo nie jest wolny i tłumaczy sam siebie. – To jest straszna pokusa, która ma różne formy. Miałbyś ochotę być dzisiaj sympatyczny dla wszystkich, ale się nie da, bo pogoda zła? Spróbuj robić inaczej niż inni, spróbuj się wychylić. Dzisiejszy człowiek ma niesamowity talent do pokazywania tego, że nie jest wolny, bo przecież genów się nie wybiera, środowiska, w którym się urodziłem, się nie wybiera – mówił. Jak dodał, gdy za swoje życie obwiniamy wszystko i wszystkich wokół, czujemy się niewinni, a taka postawa jest jednym ze sposobów „ucieczki od wolności”.

Wesprzyj Więź

Abp Ryś zauważył, że jako chrześcijanie potrafimy zrobić bożka nawet z rzeczy, które miały nam pomóc w relacji z Bogiem, a ostatecznie stają się one jedynie wypełnianiem prawa. – Jak spotykasz Boga, to odkrywasz czym jest miłość, doświadczasz, że On cię nie zniewala. Myślimy, że pokój i miłość przyniosą nam rzeczy, z których robimy sobie bożki – praktyki, które mają nam dać spokój: kolejna pielgrzymka, 30 nabożeństw październikowych, drobiazgowe wypełnianie prawa. Myślisz, że jak wypełnisz to wszystko, to na pewno osiągniesz zbawienie – powiedział.

Przystanek Jezus to akcja ewangelizacyjna organizowana co roku przed i w trakcie Przystanku Woodstock (PolAndRock Festival) w Kostrzynie nad Odrą.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość