Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Franciszek: Trzeba budować mosty, a nie mury

Papież Franciszek. Fot. Mazur / catholicnews.org.uk / na licencji CC

Nie macie osądzać świata, ale oferować mu nowe drogi, towarzyszyć procesom, leczyć rany i umacniać – pisze papież Franciszek do obradujących w Sarajewie teologów moralnych.

W Sarajewie trwa konferencja członków stowarzyszenia Catholic Theological Ethics in the World Church (Katolicka teologia moralna w Kościele powszechnym). W spotkaniu bierze udział niemal 500 teologów z 80 krajów świata.

Papież Franciszek wystosował przesłanie do uczestników kongresu. Nawiązując do jego tematu – potrzeby budowania mostów – zaznaczył, że sam często przypomina o tym na różnych forach, ale jego apele natrafiają na opory. „Trzeba budować mosty, a nie mury. Nie rezygnując z roztropności, jesteśmy wezwani do rozpoznawania każdego znaku i mobilizowania całej naszej energii, by usunąć mury podziału i budować mosty braterstwa na całym świecie” – napisał.

Wesprzyj Więź.pl

Franciszek wskazał na konieczność uwzględnienia w teologii moralnej wyzwań ekologicznych, ponieważ „pewne aspekty tych zagadnień mogą powodować poważne nierówności nie tylko w relacji między człowiekiem a naturą, ale także między pokoleniami i narodami”. Jak tłumaczył papież, stanowią one także szersze tło dla zrozumienia zarówno etyki ekologicznej, jak i społecznej.

Papież wspomniał też o obecnym kryzysie migracyjnym. Jego zdaniem troska o imigrantów i uchodźców prowadzi do nawrócenia, które może sprzyjać pogłębionej refleksji etycznej i teologicznej, poprzedzającej postawy duszpasterskie oraz działania polityczne.

Wesprzyj Więź

Franciszek wezwał teologów moralnych do współpracy w budowaniu międzyludzkich więzi i dialogu. „Wówczas sami będziecie uczyli się coraz bardziej, jak być wiernymi Słowu Bożemu, rzucającemu nam wyzwanie do solidarności ze światem, którego nie macie osądzać, ale raczej oferować mu nowe drogi, towarzyszyć procesom, leczyć rany i umacniać w kruchości” – napisał papież, życząc uczestnikom spotkania w Sarajewie owocnych obrad.

Konferencja „Budowanie mostów na przyszłość” potrwa do 29 lipca.

KAI, DJ

Podziel się

1
Wiadomość