Jesień 2022, nr 3

Zamów

Biskupi Afryki Wschodniej: Różnorodność etniczna jest darem

Katolicka liturgia niedzieli palmowej w Etiopii. Fot. Trocaire/Flickr/CC BY 2.0

Konferencja Biskupów Afryki Wschodniej stwierdziła, że na różnice etniczne między narodami Afryki Wschodniej należy patrzeć pozytywnie, jako na dar od Boga.

Niemal dwustu biskupów katolickich z dziewięciu krajów wzięło udział w rozpoczętym w niedzielę 19. Zgromadzeniu Plenarnym Konferencji Biskupów Afryki Wschodniej (AMECEA). Przewodniczy im kard. Berhaneyesus Demerew Souraphiel, arcybiskup metropolita Addis Abeby w Etiopii.

W deklaracji końcowej spotkania biskupi afrykańscy stwierdzają m.in., że na różnice między narodami Afryki Wschodniej należy patrzeć pozytywnie, jako na dar od Boga. Nawiązując do tych słów, kard Souraphiel uznał za ważne, by „wzajemnie szanować swoje pochodzenie etniczne, a jednocześnie podkreślać, że wszyscy posiadamy jednakową godność jako ludzie”.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Biskupi ostrzegają jednak przed utrzymującym się zagrożeniem radykalizacją i terroryzmem religijnym, jakiego doświadcza młodzież. W związku z tym AMECEA proponuje zwiększenie uważności duszpasterzy na potrzeby młodzież i ochronę jej przed radykalizacją. Biskupi podkreślili też, że pragną w dalszym ciągu wspierać rządy regionu w ich staraniach o zwalczenie ekstremizmu.

Hierarchowie zadeklarowali swoją solidarność z ludami Erytrei i Etiopii i wyrazili zadowolenie z trwającego procesu pojednania między tymi krajami: – Afrykańczycy posiadają mądrość polubownego rozwiązywania swoich problemów – stwierdzili biskupi wschodnioafrykańscy. Skrytykowali jednocześnie szalejącą korupcję, która niweczy pokojowe starania o rozwój i jedność Afryki Wschodniej.

KAI/BB

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.