Lato 2021, nr 2

Zamów

Naczelna Rada Adwokacka: Małgorzata Gersdorf pozostaje I Prezesem Sądu Najwyższego

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf podczas 46. posiedzenia Sejmu 18 lipca 2017 r. Fot. Kancelaria Sejmu / Krzysztof Białoskórski

„Uznajemy, że Małgorzata Gersdorf pozostaje I Prezesem Sądu Najwyższego Rzeczypospolitej Polskiej do dnia 30 kwietnia 2020 roku” – czytamy w stanowisku Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej.

3 lipca weszły w życie zapisy ustawy o Sądzie Najwyższym, zgodnie z którą sędziowie SN, którzy skończyli 65 lat, do 3 kwietnia musieli wystosować do prezydenta prośbę o zgodę na dalsze orzekanie. Ci, którzy tego nie zrobili albo spotkają się z odmową, według ustawy przechodzą przymusowo w stan spoczynku. Nowe przepisy miały objąć ok. 40 proc. składu SN – w tym I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf, mimo że konstytucja gwarantuje jej kadencję do 2020 r.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Naczelna Rada Adwokacka, główny organ polskich adwokatów, opublikowała wczoraj na swojej stronie stanowisko w tej sprawie.

„W obliczu zagrożenia dla rządów prawa, kierując się potrzebą realizacji najważniejszej powinności Adwokatury Polskiej, jaką jest stanie na straży praworządności oraz ochrona praw i wolności obywatelskich, mając na względzie treść art. 183 ust. 3 Konstytucji RP, najwyższego prawa Rzeczypospolitej, w pełni podzielamy zawarte w Uchwale Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 28 czerwca 2018 roku stanowisko i uznajemy, że Pani SSN prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf pozostaje I Prezesem Sądu Najwyższego Rzeczypospolitej Polskiej do dnia 30 kwietnia 2020 roku” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Jacka Trelę, prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej.

Adwokatura Polska, DJ

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.