Wiosna 2024, nr 1

Zamów

#WięźCytuje. Prof. Zoll: Prezydent łamie Konstytucję po raz kolejny

Prof. Andrzej Zoll. Fot. Adam Walanus

Nie słyszałem żadnego argumentu, który by tłumaczył, w jaki sposób zmiany forsowane przez rząd mogą poprawić pracę Sądu Najwyższego. To jest pogorszenie, a nie usprawnienie pracy – mówi prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, w rozmowie z „Kulturą Liberalną”.

Z Andrzejem Zollem rozmawia Jakub Bodziony. Wywiad ukazał 4 lipca na stronie „Kultury Liberalnej”. Cytujemy wybrane fragmenty:

Wesprzyj Więź.pl

Jeżeli władza zrealizuje swoje plany wobec Sądu Najwyższego, to zmieni się on w wykonawcę dyrektyw rządu. W związku z tym nie będzie już organem chroniącym obywateli przed tą władzą.

Nie słyszałem żadnego argumentu, który by tłumaczył, w jaki sposób zmiany forsowane przez rząd mogą poprawić pracę Sądu Najwyższego. To jest pogorszenie, a nie usprawnienie pracy. To rozwiązanie wprowadza możliwość zmiany prawomocnych wyroków w okresie dwudziestu lat od ich zapadnięcia.

Nie można doprecyzowywać Konstytucji, jeżeli jej zapisy są jednoznaczne – a tak jest w tym wypadku. „Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powołuje Prezydent Rzeczpospolitej na sześcioletnią kadencję” – czego w tym zapisie nie rozumieją rządzący?

To próba wymuszenia podporządkowania się władzy sądowniczej przez władzę wykonawczą – złamanie trójpodziału władzy.

Wesprzyj Więź

Niestety, ale prezydent łamie Konstytucję po raz kolejny, po tym jak doszło do tego w przypadku podczas procesu zmian w Trybunale Konstytucyjnym.

Każdy prawnik, który popiera obecne działania rządu, zdaje sobie sprawę, że niezależnie od ewentualnych zysków politycznych jest to sprawa nie do obrony.

Wyb. DJ

Podziel się

Wiadomość