Wydawnictwo Więź, Black Friday 2023

Jesień 2023, nr 3

Zamów

#WięźCytuje. Prof. Zoll: Prezydent łamie Konstytucję po raz kolejny

Prof. Andrzej Zoll. Fot. Adam Walanus

Nie słyszałem żadnego argumentu, który by tłumaczył, w jaki sposób zmiany forsowane przez rząd mogą poprawić pracę Sądu Najwyższego. To jest pogorszenie, a nie usprawnienie pracy – mówi prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, w rozmowie z „Kulturą Liberalną”.

Z Andrzejem Zollem rozmawia Jakub Bodziony. Wywiad ukazał 4 lipca na stronie „Kultury Liberalnej”. Cytujemy wybrane fragmenty:

Jeżeli władza zrealizuje swoje plany wobec Sądu Najwyższego, to zmieni się on w wykonawcę dyrektyw rządu. W związku z tym nie będzie już organem chroniącym obywateli przed tą władzą.

Nie słyszałem żadnego argumentu, który by tłumaczył, w jaki sposób zmiany forsowane przez rząd mogą poprawić pracę Sądu Najwyższego. To jest pogorszenie, a nie usprawnienie pracy. To rozwiązanie wprowadza możliwość zmiany prawomocnych wyroków w okresie dwudziestu lat od ich zapadnięcia.

Nie można doprecyzowywać Konstytucji, jeżeli jej zapisy są jednoznaczne – a tak jest w tym wypadku. „Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powołuje Prezydent Rzeczpospolitej na sześcioletnią kadencję” – czego w tym zapisie nie rozumieją rządzący?

To próba wymuszenia podporządkowania się władzy sądowniczej przez władzę wykonawczą – złamanie trójpodziału władzy.

Wesprzyj Więź

Niestety, ale prezydent łamie Konstytucję po raz kolejny, po tym jak doszło do tego w przypadku podczas procesu zmian w Trybunale Konstytucyjnym.

Każdy prawnik, który popiera obecne działania rządu, zdaje sobie sprawę, że niezależnie od ewentualnych zysków politycznych jest to sprawa nie do obrony.

Wyb. DJ

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.