Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Bp Markowski: Obchody rocznicy pogromu kieleckiego są fundamentalne dla dobra polsko-izraelskich relacji

Rabin Michael Schudrich i biskup Rafał Markowski 15 grudnia 2017 r. na konferencji poprzedzającej 21. Dzień Judaizmu. Fot. BP KEP

Wierzę w dialog między narodami i religiami, ufam, że jest on możliwy i stanowi niezbędny warunek pokoju – mówi Katolickiej Agencji Informacyjnej bp Rafał Markowski. Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski uczestniczył wczoraj w obchodach 72. rocznicy pogromu kieleckiego.

Bp Rafał Markowski uczestniczył wczoraj w Kielcach w rocznicowym Marszu Pamięci. Był obecny podczas uroczystości wspomnieniowej w miejscu pogromu przy ul. Planty 7 i wraz z grupą uczestników przeszedł na cmentarz żydowski na Pakoszu, gdzie modlił się z duchownymi innych wyznań chrześcijańskich oraz przedstawicielami judaizmu.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Warszawski biskup pomocniczy w rozmowie z KAI tłumaczy, że dopóki ludzie rozmawiają miedzy sobą, dopóty rozmawiają narody, wyznania, religie. Obchody rocznicy tragicznego wydarzenia w historii Kielc określił jako „fundamentalne” dla dobra wzajemnych polsko-izraelskich relacji, dla pracy nad pamięcią. Podkreślił też znaczenie obecności na rocznicowych uroczystościach młodych, którzy są „przekaźnikami dialogu, porozumienia, pokoju”.

– Wierzę w dialog między narodami i religiami, ufam, że jest on możliwy i stanowi niezbędny warunek pokoju – powiedział przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem. Komentując obecne stosunki polsko-izraelskie bp Markowski zauważył, że w przyjętej nowelizacji ustawy o IPN szczęśliwie „zrezygnowano z zapisów, które budziły kontrowersje”, dzięki czemu nadszedł czas polepszenia stosunków. – Ufam, że dialog zmierza w dobrym kierunku – dodał.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość