Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Imienne tabliczki na obchody 72. rocznicy pogromu kieleckiego

Tabliczka poświęcona Kiwie Liberbaum, ofierze pogromu kieleckiego z 4 lipca 1946 r. Fot. Stowarzyszenie im. Jana Karskiego

Podczas obchodów 72. rocznicy pogromu kieleckiego przed kamienicą przy ul. Planty 7, w której doszło do pogromu, oficjalnie odsłonięte zostaną imienne tabliczki wmurowane w chodnik, upamiętniające wszystkie 46 ofiar masakry z 1946 roku.

W Kielcach trwają obchody 72. rocznicy pogromu kieleckiego, organizowane przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Główną ich częścią będzie marsz pamięci i modlitwy 4 lipca o godz. 15.30, który przejdzie szlakiem upamiętnień kieleckich Żydów. W marszu wezmą udział m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski bp Rafał Markowski, duchowni innych wyznań oraz kielczanie.

Wesprzyj Więź.pl
Tabliczki poświęcone ofiarom pogromu kieleckiego z 4 lipca 1946 r. Fot. Bogdan Białek
Tabliczki poświęcone ofiarom pogromu kieleckiego z 4 lipca 1946 r. Fot. Stowarzyszenie im. Jana Karskiego
Wesprzyj Więź

Podczas obchodów przed kamienicą przy ul. Planty 7, w której doszło do pogromu, oficjalnie odsłonięte zostaną imienne tabliczki wmurowane w chodnik, upamiętniające wszystkie 46 ofiar masakry z 1946 roku. Udało się z dużą pewnością ustalić pełną liczbę ofiar pogromu, w tym tych, którzy zmarli w konsekwencji ran. Dwie ofiary to Polacy, z których jeden został wzięty za Żyda, a drugi udzielał pomocy poszkodowanym.

W Kielcach odbywają się także różne rocznicowe wydarzenia kulturalne i artystyczne, modlitwy oraz dyskusje. 1 lipca otwarto wystawę ilustracji z komiksu „Naród wybrany” Kristofa Biena, pochodzącego z Polski rysownika, emigranta z Marca 1968 roku. 2 lipca odbyła się dyskusja z udziałem profesorów Barbary Engelking i Dariusza Libionki o zredagowanej prze nich książce „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”, którą poprowadził prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Bogdan Białek. Na podstawie badań autorów książki można powiedzieć, że z 138 tys. Żydów mieszkających w 1942 roku na terenie powiatów objętych badaniami, przeżyło jedynie 2,5 tys.

Ostatnim punktem obchodów będzie Msza św. odprawiona w rocznicę pogrzebu ofiar pogromu we wtorek, 8 lipca o godz. 10.30 w Kościele Akademickim pw. św. Jana Pawła II przy ulicy Wesołej w Kielcach.

Podziel się

Wiadomość