Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Rzecznik episkopatu: Biskupi apelują do parlamentarzystów o ochronę życia wszystkich dzieci

Procesja biskupów z okazji 1050. rocznicy archidiecezji poznańskiej 23 czerwca 2018 r. Pierwszy z prawej wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski. Fot. BP KEP

Biskupi popierają projekt „Zatrzymaj aborcję” i przypominają o tym politykom. O „potrzebie dotrzymania składanych obietnic w tak podstawowej sprawie, jaką jest ochrona prawa do życia”, pisze w komunikacie rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zajmie się dziś o 16 zaopiniowaniem obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”, który zakłada zniesienie możliwości przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Kilka miesięcy temu, 19 marca, pozytywnie na jego temat wypowiedziała się komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

Wczoraj na stronie episkopatu opublikowany został komunikat rzecznika KEP. Ks. Paweł Rytel-Andrianik przypomina w nim, że biskupi popierają projekt „Zatrzymaj aborcję”. „Księża biskupi proszą wszystkich o modlitwę, aby życie każdego człowieka było szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci” – czytamy w komunikacie.

Wesprzyj Więź.pl

To nie pierwszy tekst rzecznika episkopatu wzywający polityków do przyjęcia antyaborcyjnego projektu. „Przebieg prac parlamentarnych toczących się nad obywatelskim projektem ustawy «Zatrzymaj aborcję» daje nadzieję na polepszenie ochrony życia w jego pierwszym stadium, co oznacza respektowanie praw człowieka” – pisał w marcu. Zaraz potem krytykował parlamentarzystów za przedłużanie prac nad projektem. W kwietniu pisał o ubolewaniu biskupów, że „głos obywateli nie został dotąd wystarczająco usłyszany”.

W ubiegłą środę autorka „Zatrzymaj aborcję” Kaja Godek żaliła się, że jej projekt rozpatrywany jest przez posłów powoli, podczas gdy nowelizacją ustawy o IPN Sejm zajął się błyskawicznie. „Co z zabijanymi w szpitalach dziećmi?#ZatrzymajAborcję leży w komisji od prawie pół roku!” – pisała na Twitterze.

Całość „Komunikatu ws. ochrony życia dzieci przed urodzeniem”:

Księża Biskupi przypominają swoje poparcie dla projektu obywatelskiego „Zatrzymaj aborcję”, który przewiduje ochronę dzieci nienarodzonych bez względu na ich stan zdrowia, przez wykluczenie przesłanki eugenicznej.

Jednocześnie apelują do każdego z parlamentarzystów o ochronę życia wszystkich dzieci przed urodzeniem. W sposób szczególny przypominają o potrzebie dotrzymania składanych obietnic w tak podstawowej sprawie, jaką jest ochrona prawa do życia.

Wesprzyj Więź

Księża Biskupi proszą wszystkich o modlitwę, aby życie każdego człowieka było szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 1 lipca 2018 r.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość