Wspieraj | Tygodnik Powszechny

Zima 2023, nr 4

Zamów

Rzecznik episkopatu: Biskupi apelują do parlamentarzystów o ochronę życia wszystkich dzieci

Procesja biskupów z okazji 1050. rocznicy archidiecezji poznańskiej 23 czerwca 2018 r. Pierwszy z prawej wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski. Fot. BP KEP

Biskupi popierają projekt „Zatrzymaj aborcję” i przypominają o tym politykom. O „potrzebie dotrzymania składanych obietnic w tak podstawowej sprawie, jaką jest ochrona prawa do życia”, pisze w komunikacie rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zajmie się dziś o 16 zaopiniowaniem obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”, który zakłada zniesienie możliwości przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Kilka miesięcy temu, 19 marca, pozytywnie na jego temat wypowiedziała się komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

Wczoraj na stronie episkopatu opublikowany został komunikat rzecznika KEP. Ks. Paweł Rytel-Andrianik przypomina w nim, że biskupi popierają projekt „Zatrzymaj aborcję”. „Księża biskupi proszą wszystkich o modlitwę, aby życie każdego człowieka było szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci” – czytamy w komunikacie.

To nie pierwszy tekst rzecznika episkopatu wzywający polityków do przyjęcia antyaborcyjnego projektu. „Przebieg prac parlamentarnych toczących się nad obywatelskim projektem ustawy «Zatrzymaj aborcję» daje nadzieję na polepszenie ochrony życia w jego pierwszym stadium, co oznacza respektowanie praw człowieka” – pisał w marcu. Zaraz potem krytykował parlamentarzystów za przedłużanie prac nad projektem. W kwietniu pisał o ubolewaniu biskupów, że „głos obywateli nie został dotąd wystarczająco usłyszany”.

W ubiegłą środę autorka „Zatrzymaj aborcję” Kaja Godek żaliła się, że jej projekt rozpatrywany jest przez posłów powoli, podczas gdy nowelizacją ustawy o IPN Sejm zajął się błyskawicznie. „Co z zabijanymi w szpitalach dziećmi?#ZatrzymajAborcję leży w komisji od prawie pół roku!” – pisała na Twitterze.

Całość „Komunikatu ws. ochrony życia dzieci przed urodzeniem”:

Księża Biskupi przypominają swoje poparcie dla projektu obywatelskiego „Zatrzymaj aborcję”, który przewiduje ochronę dzieci nienarodzonych bez względu na ich stan zdrowia, przez wykluczenie przesłanki eugenicznej.

Jednocześnie apelują do każdego z parlamentarzystów o ochronę życia wszystkich dzieci przed urodzeniem. W sposób szczególny przypominają o potrzebie dotrzymania składanych obietnic w tak podstawowej sprawie, jaką jest ochrona prawa do życia.

Wesprzyj Więź

Księża Biskupi proszą wszystkich o modlitwę, aby życie każdego człowieka było szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 1 lipca 2018 r.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość