Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Bp Markowski o nowelizacji ustawy o IPN: Jest satysfakcja

Uroczystość NMP Królowej Polski 3 maja 2018 roku. Fot. BP KEP

Bardzo zależy mi na relacjach Kościoła z gminą żydowską. Cieszę się z tego, że przyszedł czas spokoju – mówi przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem bp Rafał Markowski w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.

Przedstawiona wczoraj przez rząd nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – przyjęta następnie przez Sejm i Senat oraz podpisana przez prezydenta – wycofała przepisy karne uchwalone przez posłów w styczniu. Ówczesna nowela wprowadzała m.in. karę do trzech lat więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę. Te rozwiązania krytykowały zwłaszcza Izrael, Stany Zjednoczone i Ukraina.

Wesprzyj Więź.pl

Bp Rafał Markowski w rozmowie z KAI mówił o satysfakcji z tego, że obecnie „zrezygnowano z zapisów, które budziły kontrowersje i rzeczywiście wpłynęły na debatę publiczną”. – Doświadczyłem tego w rozmowach z przedstawicielami wspólnoty żydowskiej w Polsce. Mówiono o niepokoju, który pojawił się w styczniu w momencie przyjęcia nowelizacji ustawy o IPN – powiedział przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem. – Bardzo zależy mi na relacjach Kościoła z gminą żydowską. Cieszę się z tego, że przyszedł czas spokoju – dodał bp Markowski.

Po uchwaleniu nowelizacji ustawy o IPN przez Sejm i Senat oraz podpisaniu jej przez prezydenta Andrzeja Dudę, Polska i Izrael podpisały deklarację o współpracy. Ogłosili to na równoległych konferencjach w Warszawie i Tel Awiwie premierzy obu krajów Mateusz Morawiecki i Beniamin Netanjahu.

Wesprzyj Więź

Deklaracja podkreśla m.in., że sformułowanie „polskie obozy zagłady” pomniejsza odpowiedzialność Niemców za zbudowanie tych obozów. Obie strony odrzuciły obwinianie Polski za zbrodnie nazistowskich Niemiec i ich współpracowników. Premierzy poparli wolność badań historycznych. Potępili antysemityzm i zapowiedzieli „wspólne zaangażowanie przeciwko wszelkim jego formom i przeciwko antypolskim stereotypom”.

Zdaniem bp. Markowskiego ogłoszenie deklaracji to „ważny i doniosły moment w relacjach polsko-izraelskich z tej prostej przyczyny, że stanowi wspólne spojrzenie na historię”. – To niezwykle ważne, bo wcześniej poprzez nowelizację ustawy o IPN pojawiły się kontrowersje, dyskusje i jednocześnie różne spojrzenia na historię. Ta deklaracja jest jak gdyby połączeniem spojrzenia Polski i Izraela, a jednocześnie osiągnięciem pewnego rodzaju kompromisu – powiedział przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość