Jesień 2021, nr 3

Zamów

Bp Markowski o nowelizacji ustawy o IPN: Jest satysfakcja

Uroczystość NMP Królowej Polski 3 maja 2018 roku. Fot. BP KEP

Bardzo zależy mi na relacjach Kościoła z gminą żydowską. Cieszę się z tego, że przyszedł czas spokoju – mówi przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem bp Rafał Markowski w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.

Przedstawiona wczoraj przez rząd nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – przyjęta następnie przez Sejm i Senat oraz podpisana przez prezydenta – wycofała przepisy karne uchwalone przez posłów w styczniu. Ówczesna nowela wprowadzała m.in. karę do trzech lat więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę. Te rozwiązania krytykowały zwłaszcza Izrael, Stany Zjednoczone i Ukraina.

Bp Rafał Markowski w rozmowie z KAI mówił o satysfakcji z tego, że obecnie „zrezygnowano z zapisów, które budziły kontrowersje i rzeczywiście wpłynęły na debatę publiczną”. – Doświadczyłem tego w rozmowach z przedstawicielami wspólnoty żydowskiej w Polsce. Mówiono o niepokoju, który pojawił się w styczniu w momencie przyjęcia nowelizacji ustawy o IPN – powiedział przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem. – Bardzo zależy mi na relacjach Kościoła z gminą żydowską. Cieszę się z tego, że przyszedł czas spokoju – dodał bp Markowski.

Po uchwaleniu nowelizacji ustawy o IPN przez Sejm i Senat oraz podpisaniu jej przez prezydenta Andrzeja Dudę, Polska i Izrael podpisały deklarację o współpracy. Ogłosili to na równoległych konferencjach w Warszawie i Tel Awiwie premierzy obu krajów Mateusz Morawiecki i Beniamin Netanjahu.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Deklaracja podkreśla m.in., że sformułowanie „polskie obozy zagłady” pomniejsza odpowiedzialność Niemców za zbudowanie tych obozów. Obie strony odrzuciły obwinianie Polski za zbrodnie nazistowskich Niemiec i ich współpracowników. Premierzy poparli wolność badań historycznych. Potępili antysemityzm i zapowiedzieli „wspólne zaangażowanie przeciwko wszelkim jego formom i przeciwko antypolskim stereotypom”.

Zdaniem bp. Markowskiego ogłoszenie deklaracji to „ważny i doniosły moment w relacjach polsko-izraelskich z tej prostej przyczyny, że stanowi wspólne spojrzenie na historię”. – To niezwykle ważne, bo wcześniej poprzez nowelizację ustawy o IPN pojawiły się kontrowersje, dyskusje i jednocześnie różne spojrzenia na historię. Ta deklaracja jest jak gdyby połączeniem spojrzenia Polski i Izraela, a jednocześnie osiągnięciem pewnego rodzaju kompromisu – powiedział przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.