Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Apel prezydentów miast: Zero tolerancji dla rasizmu, antysemityzmu, i innych form nienawiści

Fot. Więź

Prezydenci Białegostoku – Tadeusz Truskolaski, Gdańska – Paweł Adamowicz, Poznania – Jacek Jaśkowiak i Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisali w środę apel do innych prezydentów i burmistrzów o prowadzenie polityki „zerowej tolerancji dla uprzedzeń, ksenofobii i antysemityzmu”. Publikujemy treść dokumentu.

O spotkaniu „Nie dla Nienawiści: Miasta wobec uprzedzeń etnicznych i religijnych” w Muzeum Polin informowaliśmy w środę. Teraz publikujemy podpisany na nim dokument, w którym prezydenci miast deklarują chęć realizacji polityki „zerowej tolerancji dla rasizmu, antysemityzmu, i innych form nienawiści wobec drugiego człowieka”.

Wesprzyj Więź.pl

Apel prezydentów miast

Wesprzyj Więź

Jako Prezydenci dużych polskich miast, uważamy propagowanie wartości demokratycznych i działanie na rzecz wolności obywatelskich za nasze priorytety. Wszelkie przekonania oraz zachowania bazujące na uprzedzeniach religijnych, etnicznych czy kulturowych, jako niezgodne z naszymi wartościami, stanowczo potępiamy.

Dlatego jako gospodarze miast, które od wieków rozwijają się dzięki społecznościom reprezentującym odmienne religie i narody, stajemy w obronie godności ludzkiej i poszanowania różnorodności. Chcemy realizować politykę zerowej tolerancji dla rasizmu, antysemityzmu, i innych form nienawiści wobec drugiego człowieka. Będziemy korzystać z dostępnych instrumentów prawnych, aby przestępstwa popełnione na tle nienawiści rasowej czy religijnej nie były bagatelizowane. Chcemy stale podnosić świadomość społeczną wśród obywateli miast, pracowników instytucji miejskich i służb porządkowych. Takie działania, wraz z rozbudowanym programem edukacji młodego pokolenia, są nie tylko słuszne, ale mają zapewnić bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom miast.

Zachęcamy Prezydentów i Burmistrzów innych polskich miast, aby przyłączyli się do naszego apelu o wdrożenie polityki „zero tolerancji dla uprzedzeń, ksenofobii i antysemityzmu”.

Podziel się

Wiadomość