Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Siostra Małgorzata Borkowska nową przeoryszą w opactwie benedyktynek

Małgorzata Borkowska OSB

Nową przeoryszą w opactwie benedyktynek w Żarnowcu na Pomorzu została wczoraj s. Małgorzata Borkowska OSB. Znana publicystka i autorka książek nową funkcję będzie pełniła przez trzyletnią kadencję.

Siostra Małgorzata Borkowska przeoryszą opactwa została mianowana przez matkę ksienię Faustynę Foryś OSB. „Przeorysza wspomaga ksienię radą i pomocą w obowiązkach przełożeńskich, zastępuje ją w razie nieobecności lub gdy ma przeszkodę. Głównym jej obowiązkiem jest czuwanie nad zachowaniem w domu karności i porządku. (…) Ksieni może również powierzyć jej pewną część swojej władzy” – czytamy na stronie mniszek benedyktynek z Żarnowca.

Wesprzyj Więź.pl

Urodziła się w 1939 r. Studiowała polonistykę i filozofię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1964 jest benedyktynką w Żarnowcu. Autorka wielu prac historycznych, m.in. „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII i XVIII wieku”, „Czarna owca”, „Oślica Balaama”, „Sześć prawd wiary” oraz ich skutki, tłumaczka m.in. ojców monastycznych, felietonistka. Przez wiele lat współpracowała z „Więzią”.

Wesprzyj Więź

„Księża, im usilniej odrzucają rozum, tym łatwiej i częściej wpadają w błędy, w nauki niezgodne z teologią Kościoła, w czystą fantazję” – pisała w „Oślicy Balaama” (publikowaliśmy fragment tej książki, można go przeczytać tutaj).

„Siostra Małgorzata Borkowska celnie zauważa w polskim Kościele brak refleksji teologicznej, który prowadzi do tego, że objawienia prywatne, wypowiedzi złych duchów podczas egzorcyzmów, publikacje z internetu czy własne teorie jakiegoś księdza znaczą więcej niż nauka Kościoła” – recenzował niedawno „Oślicę Balaama” ks. Stanisław Adamiak.

JH

Podziel się

Wiadomość