Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Obchody 100-lecia niepodległości Czech w Brnie bez patronatu Kościoła. Podwód: spektakl Olivera Frljiča

Kard. Dominik Duka OP. Fot. Claude Truong-Ngoc / na licencji CC

Czeska Konferencja Biskupia wycofała się z patronatu nad brneńskimi obchodami 100-lecia niepodległości Republiki Czeskiej. List do burmistrza Brna – drugiego pod względem znaczenia miasta Czech – napisał w tej sprawie przewodniczący episkopatu kard. Dominik Duka OP.

W swoim liście kard. Dominik Duka odnosi się do festiwalu Re:publika organizowanego w związku z obchodami 100-lecia niepodległości Republiki Czeskiej przez miasto Brno. Jego władze zwróciły się do poszczególnych biskupów o objęcie tego wydarzenia patronatem. Przewodniczący episkopatu zaznacza, że przypomnienie o utworzeniu niepodległego państwa bardzo ważne.

Wesprzyj Więź

Natomiast biskupi katoliccy negatywnie postrzegają pokaz spektaklu teatralnego Olivera Frljiča (reżysera głośnej „Klątwy” w warszawskim Teatrze Powszechnym) „Nasza przemoc, wasza przemoc” podczas Festiwalu Świat Teatralny, który zbiega się z planowanymi obchodami niepodległości Republiki Czeskiej, a który wspierany jest również przez Brno.

Wesprzyj Więź.pl

Kard. Duka wyraża przekonanie, że wspomniany spektakl jest zniewagą nie tylko dla chrześcijan, lecz także wyznawców innych religii i wszystkich obywateli Republiki Czeskiej. W tej sytuacji Kościół nie może milczeć. Dlatego nie może też objąć patronatem brneńskich uroczystości. Jednocześnie prymas Czech ufa w zrozumienie motywów, dla których biskupi wycofują swoje poparcie dla wspomnianych wydarzeń.

JH, KAI

Podziel się

Wiadomość