Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Abp Ryś: Nie jest prawdą, że w dziedzinie miłości Kościół posługuje się wyłącznie zakazami i nakazami

Abp Grzegorz Ryś 8 czerwca 2018 r. Fot. BP KEP

Jezus mówi: nie sprowadzaj seksu do prawa, do przepisu, do nakazu i zakazu. Bo cały sens życia erotycznego bierze się z twojego serca, z tego, że wiesz, o co chodzi w miłości – tłumaczył gimnazjalistom i nauczycielom metropolita łódzki.

Podczas piątkowego Spotkania Młodych „Bierz-mów-a-nie” w Łodzi gimnazjaliści wraz z nauczycielami i wychowawcami wzięli udział w Mszy św. na placu przed kościołem ojców Jezuitów, której przewodniczył abp Grzegorz Ryś.

Wesprzyj Więź.pl

Nawiązując do fragmentu Ewangelii, w którym Jezus mówi o zachowaniu czystości, metropolita łódzki powiedział: – Nie jest prawdą, że w dziedzinie miłości Kościół posługuje się wyłącznie zakazami i nakazami. Wskazywał, że rozmowa z Bogiem o seksie nie może polegać na dociekaniach, odkąd dokąd jest grzech lekki, odkąd dokąd jest już ciężki. Jezus mówi: popatrz na serca, na to, co masz w sercu.

– Czystość to wolność – podkreślił abp Ryś. – Mogę komuś dać siebie w miłości, w wolności. Jezus mówi: nie sprowadzaj seksu do prawa, do przepisu, do nakazu i zakazu. Bo cały sens życia erotycznego bierze się z twojego serca, z tego, że wiesz, o co chodzi w miłości – tłumaczył metropolita łódzki.

Wesprzyj Więź

– Czy macie wolność w życiu erotycznym, czy przymus wewnętrzny? – pytał. – Jeśli swoje ciało trzymasz we własnych rekach, jeśli jesteś panem swojego życia erotycznego, to wyrażasz swoją miłość do kogoś podejmując z nim współżycie, okazując mu czułość – wyrażasz miłość. Twoja wolność ma swój punkt dojścia w miłości – dodał arcybiskup.

Organizatorem łódzkiego Święta Młodych „Bierz-mów-a-nie” jest Wdział Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej oraz Księża Jezuici.

JH, KAI

Podziel się

Wiadomość