Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Franciszek: Za kobiecą prostytucję odpowiadają mężczyźni, którzy nie traktują dobrze kobiet

Papież Franciszek. Fot. Mazur / catholicnews.org.uk

Uprzedmiotowienie kobiety, traktowanie jej jak rzecz, którą można wykorzystać i wyrzucić, to grzech przeciwko Bogu – mówił dziś papież.

Franciszek w homilii podczas Mszy św. w Domu św. Marty nawiązał do czytanego dziś fragmentu Ewangelii (Mt 5, 27-32). Zaznaczył, że słowa Jezusa dotyczące godności kobiet były mocne i radykalne, ponieważ, jak tłumaczył, do I wieku kobieta była osobą drugiej klasy, traktowaną jak niewolnik. Przypomniał, że sam Chrystus otoczony był kobietami.

– Nauka Jezusa o kobiecie zmienia historię. Czym innym jest kobieta przed Jezusem, czym innym kobieta po Jezusie. Chrystus obdarza kobietę godnością i stawia ją na tym samym poziomie co mężczyznę. Podejmuje On pierwsze słowo Stwórcy, gdy obydwoje są na Boży obraz i podobieństwo – podkreślił papież. Zaznaczył, że mężczyzna zatem sam, bez kobiety – jako matki, siostry, małżonki, koleżanki z pracy, przyjaciółki – nie jest obrazem Boga.

Wesprzyj Więź.pl

– Uprzedmiotowienie kobiety, traktowanie jej jak rzecz, którą można wykorzystać i wyrzucić, to grzech przeciwko Bogu – mówił Franciszek.

Papież zwrócił uwagę na prezentowanie kobiety jako „obiektu pożądania”. Jak wyliczał, widać to dziś w filmie, programach telewizyjnych, czasopismach, reklamie. Dodał, że wielokrotnie dziewczęta, aby uzyskać miejsce pracy, muszą się sprzedawać, jak „przedmiot używany i wyrzucany”.

Wesprzyj Więź

Franciszek nawiązał do słów Ewangelii: „Każdy, kto oddala swoją żonę, poza wypadkiem nierządu, naraża ją na cudzołóstwo”. Zaznaczył, że za prostytucję odpowiadają mężczyźni, którzy nie traktują dobrze kobiet. – To wszystko dzieje się tutaj, w Rzymie, zdarza się także w każdym mieście. Kobiety anonimowe, kobiety – można powiedzieć – „bez spojrzenia”, bo wstyd pokrywa spojrzenie; kobiety, które nie potrafią się śmiać, nie znają radości karmienia piersią i mówienia do nich „mamusiu”. Ale także w życiu codziennym, nie udając się do tych miejsc, pojawia się ta okropna myśl o odrzuceniu kobiety, traktowaniu jej jak przedmiot „drugiej klasy” – powiedział.

Papież zachęcał, aby czytany dziś fragment Ewangelii pomógł słuchaczom pomyśleć o handlu kobietami oraz ich wyzysku.

DJ, KAI

Podziel się

1
Wiadomość