Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Prymas zapowiada XI Zjazd Gnieźnieński: Jak przeżywać życie jako życie ludzi wolnych?

Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas obchodów 200-lecia diecezji siedleckiej 9 czerwca 2018 r. Fot. BPKEP

Blisko 60 prelegentów, 27 paneli dyskusyjnych, 22 warsztaty tematyczne, 10 Kościołów chrześcijańskich zaangażowanych w organizację – tych kilka liczb streszcza XI Zjazd Gnieźnieński, który potrwa od 21 do 23 września. Szczegóły wydarzenia poznaliśmy dziś na konferencji prasowej w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

Z dziennikarzami spotkał się m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, który wskazał na tematykę trzydniowego ekumenicznego spotkania i podkreślił, że nie tylko wpisuje się ono w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale będzie także okazją do refleksji nad rozumieniem, definiowaniem i zagospodarowaniem daru wolności.

Wesprzyj Więź.pl

– Temat Zjazdu „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa” nie tylko nawiązuje do rocznicy niepodległości, ale ma ukazywać, w jaki sposób dzisiaj możemy przeżywać swoje życie w wymiarze osobistym, społecznym, rodzinnym i kościelnym jako życie ludzi wolnych – wolnych nie tyle od czegoś, co wolnych do zagospodarowania tej przestrzeni, która jest im dana – mówił abp Polak dodając, że jednym z podstawowych i koniecznych elementów tego odpowiedzialnego zagospodarowywania wolności jest dialog i współpraca.

– Mam nadzieję, że w roku 100-lecia odzyskania niepodległości Zjazd Gnieźnieński przyczyni się, choć w małym stopniu do tego wewnątrzpolskiego dialogu, który jest konieczny i naglący – powiedział prymas.

O programie Zjazdu mówiła Marta Titaniec, wiceprezes Fundacji św. Wojciecha Adalberta, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego. Podkreśliła, że ma on charakter religijny, intelektualny i artystyczny. Organizują go świeccy we współpracy z dziesięcioma Kościołami chrześcijańskimi – dziewięcioma zrzeszonymi w Polskiej Radzie Ekumenicznej i jednym niezrzeszonym. – Ważna jest dla nas różnorodność ideowa i polityczna. Jako chrześcijanie nie zgadzamy się, aby dwudzielny podział był obrazem Polski 2018 roku – deklarowała Titaniec.

Gościem specjalnym pierwszego dnia Zjazdu będzie prezydent Andrzej Duda, który skieruje do uczestników swoje przesłanie.

W Zjeździe wezmą udział chrześcijanie różnych wyznań z Europy Środkowo-Wschodniej: duchowni, politycy, myśliciele, publicyści. Omawiając kluczowe wyzwanie współczesnej Europy, będą mówić o odpowiedzialność za przyszłość Kościoła, swoich ojczyzn i całego kontynentu. W dyskusji o roli Polski w Europie wystąpią m.in. byli polscy premierzy Jerzy Buzek i Hanna Suchocka. W programie znajdujemy także międzynarodową dyskusję o pojednaniu z sąsiadami w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz o kryzysie migracyjnym.

W Zjeździe weźmie udział m.in. prof. Rocco Buttiglione, były włoski polityk, oraz kard. Peter Turkson, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka – wygłosi wykład „Ból świata jest bólem Kościoła. Chrześcijanie na rzecz lepszego świata”. Wybitna francuska filozof prof. Chantal Delsol przedstawi wykład „Kochaj i czyń co chcesz? Wolność chrześcijańska w świecie, w którym wszystko wolno”. Zaplanowano panel o Janie Pawle II i prymasie Wyszyńskim jako nauczycielach polskiej wolności.

Ważną częścią Zjazdów są warsztaty, których w tym roku jest znacznie więcej niż podczas poprzednich edycji. „Jak być polskim patriotą, a zarazem solidarnym Europejczykiem?”, „Byłem przybyszem…”, „Chrześcijanin wobec uchodźców – w praktyce”, „Nowe technologie – szansa czy bariera dla ewangelizacji” – to tylko niektóre z tematów zaplanowanych warsztatowych dyskusji.

Zjazdy Gnieźnieńskie organizuje obecnie metropolita gnieźnieński wraz z Fundacją św. Wojciecha Adalberta i kilkunastoma polskimi organizacjami katolickimi i chrześcijańskimi, w tym Laboratorium „Więzi”. Ich obecna formuła, realizowana w formie chrześcijańskich kongresów – jest odpowiedzią na apel św. Jana Pawła II z Gniezna (1997), aby Europa była chrześcijańską wspólnotą ducha.

Jak wziąć udział?

Rejestracja uczestników już trwa. Formularz, a także wszelkie potrzebne informacje dostępne są na stronie Zjazd.org. Mieszkańcy Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego będą mogli wziąć udział w kongresie bez opłat, zgłaszając jedynie chęć uczestnictwa.

Wesprzyj Więź

Dziennikarze akredytują się na stronie Katolickiej Agencji Informacyjnej – Ekai.pl.

Na poprzedni, X Zjazd Gnieźnieński, w 2016 roku akredytowało się ponad 270 dziennikarzy i fotoreporterów.

JH, KAI

Podziel się

Wiadomość