Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Marcin Stachowicz wśród laureatów Konkursu im. Krzysztofa Mętraka

Nagroda główna autorstwa Adama Myjaka. Fot. pisf.pl

Jury nagrodziło naszego autora za „wyrafinowany styl, osobiste spojrzenie, ciekawy dobór tematów oraz dążenie do uchwycenia w pełni omawianych dzieł i zjawisk”.

W sobotę poznaliśmy laureatów XXII edycji Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka. Grand Prix, rzeźbę autorstwa Adama Myjaka oraz 10 tys. złotych otrzymała Klara Cykorz (Kukowska). Jury nagrodziło ją za „pełne językowej inwencji i intelektualnej dezynwoltury teksty, w których przemyślana narracja idzie pod rękę z oryginalnym stylem, czego efektem jest jedyna w swoim rodzaju czytelnicza przygoda – zaskakująca, wartościowa poznawczo, a przy tym oferująca przyjemność obcowania z krytyką filmową o dużych walorach literackich”.

II nagrodę i 5 tys. złotych zdobył nasz autor Marcin Stachowicz za „za wyrafinowany styl, osobiste spojrzenie, ciekawy dobór tematów oraz dążenie do uchwycenia w pełni omawianych dzieł i zjawisk”. Rok temu otrzymał wyróżnienie w konkursie. Teraz jury doceniło m.in. jego dwa teksty, opublikowane na naszych łamach: „«Cicha noc» – melancholijna kolęda o zwyczajnej Polsce” i „Ryje. Szumowska grozi palcem prostaczkom”.

Wesprzyj Więź.pl

Marcin Stachowicz (ur. 1988) jest publicystą, krytykiem filmowym, absolwentem psychologii i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował również kulturę wizualną w Instytucie Kultury Polskiej UW. Współpracuje lub współpracował m.in. z portalami Filmweb.pl i Gazeta.pl, „Res Publiką”, „Kulturą Liberalną”, „Małą Kulturą Współczesną” i „Więzią”. Laureat I nagrody w konkursie dla młodych krytyków filmowych „Powiększenie”.

Wśród wyróżnionych jest Piotr Czerkawski, który opublikował u nas relację z ubiegłorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Wesprzyj Więź

Pełna lista laureatów znajduje się tutaj.

Jury obradowało w składzie: Grzegorz Fortuna, Marek Hendrykowski, Janusz Zaorski, Anka Herbut, Błażej Hrapkowicz, Adam Kruk, Artur Majer, Paweł Maślona, Michał Oleszczyk, Radosław Osiński, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Sebastian Smoliński i Krzysztof Świrek.

Głównymi organizatorami konkursu przeznaczonego dla młodych krytyków filmowych są Anna Osmólska-Mętrak i Janusz Zaorski (fundatorzy Grand Prix), we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, który finansuje wszystkie nagrody pieniężne oraz ze Stowarzyszeniem „Nowe Horyzonty”. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 27 lipca podczas MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Podziel się

Wiadomość