Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Sąd w Garwolinie uniewinnia za antyaborcyjny baner

Jeden z banerów wywieszonych w Garwolinie, kwiecień 2017. Fot. Fundacja Życie i Rodzina

Wczoraj Sądzie Rejonowym w Garwolinie zapadł wyrok uniewinniający w sprawie działacza Fundacji Życie i Rodzina, obwinionego o wystawienie na widok publiczny baneru antyaborcyjnego, pokazującego dziecko zabite w wyniku aborcji.

Baner, wywieszony na ogrodzeniu należącym do garwolińskiej parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej 25 marca ubiegłego roku (w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, gdy Kościół obchodzi Dzień Świętości Życia), na drugi dzień zgłosił jeden z mieszkańców miasta. Przedstawicielowi Fundacji Życie i Rodzina, który organizował wystawę, postanowiono zarzut wywołania „zgorszenia” i umieszczenia w miejscu publicznym „nieprzyzwoitego rysunku”

Wesprzyj Więź

Prawnicy Instytutu Ordo Iuris broniący działacza FŻiR przekonywali o legalności umieszczania banerów antyaborcyjnych w przestrzeni publicznej, odwołując się do norm konstytucyjnych i konwencyjnych. Wskazali, że tego rodzaju działalność wpisała się w polską debatę publiczną na temat aborcji, a dosłowność obrazów jest uzasadniona powagą tematu. Obwiniony podkreślił, że jego działanie miało głęboką moralną motywację i nie przyświecała mu chęć zaszkodzenia czy urażenia kogokolwiek.

W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że treści, które u części społeczeństwa mogą budzić sprzeciw, są elementem kampanii społecznej pro-life, współcześni artyści, działacze społeczni czy fotoreporterzy nierzadko posługują się mocnymi obrazami, a zachowanie obwinionego należy uznać za mieszczące się w granicach swobody wypowiedzi.

JH, KAI, FŻiR

Podziel się

Wiadomość