Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Całkowite zaskoczenie” abp. Krajewskiego. Papież powoła nowych kardynałów

Papież Franciszek. Fot. Mazur/catholicnews.org.uk

Papież Franciszek zapowiedział w niedzielę, że 29 czerwca wręczy birety kardynalskie 14 nowym duchownym.

To oznacza, że Kolegium Kardynalskie liczyć będzie 227 członków, z których 126 będzie mogło wybierać nowego papieża.

Wśród 126 dotychczasowych i nowych purpuratów uprawnionych do udziału w konklawe najwięcej „swoich” będzie miał odtąd obecny papież – 59, podczas gdy kardynałów „od” Benedykta XVI jest 48, a „od” Jana Pawła II – 19. W tym gronie będzie 54 Europejczyków, a więc niespełna połowa.

Włoski watykanista Andrea Tornielli, komentując na łamach portalu „VaticanInsider” najnowsze decyzje Franciszka, za jedną z największych niespodzianek uznał włączenie w skład Kolegium jałmużnika papieskiego Polaka abp. Konrada Krajewskiego. Wyraził przy tym uznanie dla jego postawy, przejawiającej się w pomaganiu „dniem i nocą ubogim, bezdomnym, migrantom i uchodźcom”.

Tornielli przywołał też słowa nominata, powiedziane portalowi zaraz po oświadczeniu papieża: „Nic nie wiedziałem jeszcze kilka minut po wymienieniu mego nazwiska, akurat wyjeżdżałem rowerem z Watykanu, gdy wezwano mnie, abym słuchał papieża w czasie modlitwy Regina Caeli. Dla mnie było to całkowite zaskoczenie”.

Wesprzyj Więź

Z kolei patriarcha chaldejski abp Louis Sako zareagował żartem: „Naprawdę papież mianował mnie kardynałem? Ależ nikt mnie o to nie prosił”. Dowiedział się o tej nominacji z rozmowy telefonicznej z Włoskim Wydawnictwem Misyjnym (EMI) kilku minut po zapowiedzi papieskiej. Dodał, że decyzja ta jest nie dla niego, ale dla Kościoła w Iraku i dla Iraku.

„Cały nasz kraj potrzebuje poparcia, a ta nominacja podobna jest do tej, która dotyczyła nuncjusza w Syrii Mario Zenariego jako znak wsparcia ze strony papieża dla naszego Kościoła” – powiedział patriarcha Babilonii. Wyraził za to wielką wdzięczność Franciszkowi.

JH, KAI

Podziel się

Wiadomość