Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Murale przy Dworcu Gdańskim w Warszawie opowiedzą o Marcu ’68

Mural przedstawiający Zygmunta Baumana (autorstwa Elżbiety Jędrzejewskiej i Dariusza Paczkowskiego). Fot. M. Starowieyska / Muzeum Polin

W otwartej dziś galerii „Witamy w domu” można zobaczyć podobizny Idy Kamińskiej, Zygmunta Baumana, Mariana Eile, Aliny Margolis-Edelman, Anny Frajlich-Zając i Jerzego Limpana.

Przy Dworcu Gdańskim w Warszawie powstała galeria murali „Witamy w domu”.

Wesprzyj Więź.pl

– Inspiracją dla nas stała się aktorka Ida Kamińska, która w atmosferze panującej kampanii antysemickiej zdecydowała się opuścić Polskę. W dniu wyjazdu na Dworcu Gdańskim była z kwiatami żegnana przez wielbicieli i sympatyków jej talentu. Dziś upamiętniamy ją umieszczając jej podobiznę na muralu, który namalowałem z Barbarą Poniatowską – mówi Dariusz Paczkowski, artysta street art, działacz społeczny i dyrektor artystyczny galerii „Witamy w domu”.

W galerii można zobaczyć również podobiznę socjologa i filozofa Zygmunta Baumana, założyciela „Przekroju” Mariana Eile, lekarki i działaczki społecznej Aliny Margolis-Edelman, poetki Anny Frajlich-Zając i Jerzego Limpana – operatora filmowego.

Mural przedstawiający Alinę Margolis-Edelman (autorstwa Aleksandry Adamczak i Dariusza Paczkowskiego)
Mural przedstawiający Alinę Margolis-Edelman (autorstwa Aleksandry Adamczak i Dariusza Paczkowskiego). Fot. M. Starowieyska / Muzeum POLIN

Autorkami i autorami galerii murali „Witamy w domu” są Barbara Poniatowska, Elżbieta Jędrzejewska, Aleksandra Adamczak, Marta Zabłocka i Dariusz Paczkowski

Wesprzyj Więź

Organizatorem galerii jest Fundacja Klamra i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przy współpracy z Zarządem Dróg Miejskich w Warszawie. Inicjatywa pomyślana została jako wydarzenie towarzyszące wystawie „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, którą w dwa miesiące od otwarcia zobaczyło już 30 tysięcy zwiedzających.

Projekt „Witamy w domu” jest zadedykowany osobom, które musiały wyjechać z Polski w związku z wydarzeniami Marca ’68. To otwarta przestrzeń, w której symbolicznie można ich powitać z kwiatami i dzięki temu przywrócić o nich zbiorową pamięć.

DJ, Polin

Podziel się

Wiadomość