Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Emmanuel Macron laureatem Nagrody Karola Wielkiego

Emmanuel Macron, 2015 r. Fot. Pablo Tupin-Noriega

Władze miasta Akwizgran i komitet nagrody wyróżniły prezydenta Francji za „silną wizję nowej Europy” i za działania „przeciwko wszelkim formom nacjonalizmu i izolacjonizmu wobec pokonywania kryzysu europejskiego”.

Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się dziś w Sali Koronacyjnej ratusza w Akwizgranie. Odbierając nagrodę Macron zaapelował o solidarność wszystkich krajów europejskich i ostrzegł przed podziałami. Zachęcał też do nieustannego „dialogu w sprawach uniwersalnych”. – Potrzebna nam wola i prawdziwa reforma – stwierdził laureat.

Wesprzyj Więź.pl

W laudacji kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła uznanie dla prezydenta Francji. Jak mówiła, jego „zdolność entuzjazmu” jest niezwykła. Przywołała przemówienie Franciszka z okazji 60. rocznicy Traktatów Rzymskich. Przypomniała, że papież powiedział wówczas, iż „Europa odnajdzie nadzieję, jeśli się otworzy na przyszłość” i zachęciła, by kierować się tym wezwaniem.

Jury nagrody podkreśliło w uzasadnieniu szczególne zaangażowanie Macrona na rzecz jedności Europy i jego „silną wizję Europy”. Zwrócono też uwagę, że zdecydowanie występuje on „przeciwko wszelkim formom nacjonalizmu i izolacjonizmu wobec pokonywania kryzysu europejskiego”. – Jego działania są pozytywnym przykładem i wskazują drogę na przyszłość – stwierdził rzecznik Nagrody Karola, Jürgen Linden.

Emmanuel Macron urodził się 21 grudnia 1977 r. w Amiens we Francji w rodzinie lekarzy. Uczęszczał do szkoły jezuitów, następnie studiował w Paryżu filozofię i nauki polityczne, a także ukończył prestiżowe École nationale d’administration (ETA). W latach 1999–2001 był asystentem filozofa Paula Ricœura. Działalność polityczną rozpoczął w ministerstwie finansów. Był m.in. doradcą prezydenta François’a Hollande’a, który później mianował go ministrem gospodarki (2014-2016). W 2016 r. Macron założył partię „En Marche”. 7 maja 2017 r. został wybrany prezydentem Francji, pokonując w drugiej turze skrajnie prawicową Marine Le Pen.

Wesprzyj Więź

Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego wręczana jest od 1950 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego osobom i instytucjom zasłużonym dla budowania jedności europejskiej.

Macron jest 60. laureatem prestiżowej nagrody. W przeszłości otrzymali ją m.in. kanclerze Niemiec Konrad Adenauer (1954) i Helmut Kohl (wraz z prezydentem Francji François’em Mitterrandem w 1988 roku), brat Roger z Taizé (1989), kanclerz Niemiec Angela Merkel (2008), prezydent Czechosłowacji Václav Havel (1991), polski minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek (1998), premier Wielkiej Brytanii Tony Blair (1999). Przed dwoma laty laureatem nagrody „za wybitne zaangażowanie na rzecz pokoju i zrozumienia, współczucia i tolerancji, solidarności i ochrony stworzenia” został Franciszek. W 2004 r. nagrodę przyznano wyjątkowo dwóm osobom: nadzwyczajną Międzynarodową Nagrodę Karola „za wkład w dzieło jedności naszego kontynentu” otrzymał Jan Paweł II, a drugim laureatem został przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2002-2004 Pat Cox z Irlandii. Laureatem ubiegłorocznej, 59. edycji nagrody, został brytyjski historyk i publicysta Timothy Garton Ash.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość