Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Przewodniczący episkopatu: Rodzice osób niepełnosprawnych powinni móc liczyć na pomoc państwa, Kościoła i społeczeństwa

Abp Stanisław Gądecki. Fot. Eliza Bartkiewicz / episkopat.pl

Prawa osób niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów nie były traktowane dotąd z wystarczającą uwagą. Wymaga to odważnych decyzji politycznych – pisze abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Przewodniczący episkopatu wydał dziś komunikat w sprawie protestu rodziców osób niepełnosprawnych, który trwa w Sejmie. „Stosunek do osób najsłabszych, w tym także niepełnosprawnych, jest miarą humanizmu naszej cywilizacji. Dopominamy się zatem o uszanowanie prawa do życia każdego człowieka, ale przypominamy także o prawie do godnego życia” – napisał.

Wesprzyj Więź

„Niepełnosprawne dziecko przyjmowane jest najpierw przez własnych rodziców, którzy otaczają je bezinteresowną miłością, nie z powodu takich czy innych jego cech, ale dlatego, że rozpoznają w nim owoc własnej miłości oraz istotę, która potrzebuje ich czułości i troski. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych. Wasza wytrwała miłość czyni ten świat bardziej ludzkim” – czytamy w komunikacie.

Przewodniczący KEP podkreśla, że „w trudzie codziennej wierności rodzice ci powinni móc liczyć także na pomoc Państwa, Kościoła i społeczeństwa”. „Tego wymaga nie tylko solidarność, ale także zwykła sprawiedliwość” – dodaje. „Mamy świadomość, że prawa osób niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów nie były traktowane dotąd z wystarczającą uwagą. Na szczęście, społeczna wrażliwość w tym względzie się zwiększa. Ponieważ wymaga to także odważnych decyzji politycznych, starajmy się, aby przy ich podejmowaniu osoby niepełnosprawne nie były politycznie instrumentalizowane i aby nie stały się swego rodzaju zakładnikami żadnej ze stron” – pisze abp Gądecki.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość