Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Skandale po akcji #MeToo blokują literackiego Nobla 2018

W tym roku literacka Nagroda Nobla nie zostanie przyznana. To pierwsza taka sytuacja od 75 lat.

Akademia Szwedzka poinformowała dziś, że w tym roku Nagroda Nobla w dziedzinie literatury nie zostanie przyznana. W 2019 roku poznamy zatem dwóch laureatów, w tym jednego za rok 2018.

Wesprzyj Więź

W swym oświadczeniu przyznająca prestiżową nagrodę instytucja przekazała, że decyzja została podjęta m.in. z powodu zmniejszonego zaufania publicznego do Akademii.

Wesprzyj Więź.pl

Akademią Szwedzką wstrząsały ostatnio skandale. W listopadzie dziennik „Dagens Nyheter” na fali akcji #MeToo opublikował oświadczenia 18 kobiet, które twierdziły, że były molestowane przez fotografika Jean-Claude’a Arnaulta, męża członkini Akademii, poetki Katariny Frostenson. Przy okazji dochodzenia wyszły na jaw sprawy wycieku nazwisk przyszłych laureatów Literackiej Nagrody Nobla oraz nieprawidłowości finansowych, jakich miał się dopuścić oskarżany o molestowanie. Na początku kwietnia ze stanowiska musiała odejść Sara Danius, szefowa komitetu przyznającego literackiego Nobla. Łącznie z członkostwa w 18-osobowej Akademii zrezygnowało już osiem osób.

Nobelprize.org, DJ

Podziel się

Wiadomość