Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

O jakiej konstytucji marzą polscy biskupi?

Kardynał Kazimierz Nycz, marzec 2018 r. Fot. BP KEP

Według kard. Kazimierza Nycza do ustawy zasadniczej powinny zostać wpisane „wartości nienegocjowalne”. Abp Sławoj Leszek Głódź chciałby „konstytucyjnych zabezpieczeń w obliczu ataków na rodzinę, małżeństwo i świętość ludzkiego życia”.

Wczoraj na placu Zamkowym w Warszawie prezydent Andrzej Duda zapowiedział referendum konstytucyjne na 10 i 11 listopada. Jak ocenił, Polacy zasługują na „potrzebne zmiany w konstytucji” lub nową ustawę zasadniczą. Do debaty o konstytucji z okazji 3 maja włączyli się w swoich homiliach poszczególni biskupi.

Wesprzyj Więź.pl

Podczas Mszy św. w warszawskiej archikatedrze kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że „troska o konstytucję to jeden z najważniejszych wymiarów społecznej służby dla ojczyzny”. Jego zdaniem, do ustawy zasadniczej powinny zostać wpisane „wartości nienegocjowalne”: godność człowieka, małżeństwo, życie ludzkie „w całym jego przebiegu” oraz „prawo rodziców do wychowania swoich dzieci”.

Abp Sławoj Leszek Głódź mówił natomiast w Gdańsku, że potrzeba w Polsce „konstytucyjnych zabezpieczeń w obliczu ataków na rodzinę, małżeństwo, świętość ludzkiego życia i jasnego, motywowanego imperatywem niepodległości sprecyzowania relacji z Unią Europejską”.

Wesprzyj Więź

Nieco inaczej do kwestii konstytucji podszedł bp Krzysztof Zadarko. – Powtarzanie tylko i wyłącznie: „Konstytucja! Konstytucja! Konstytucja!” i wymachiwanie nawet najpiękniej wydanym jej egzemplarzem, a jednocześnie brak troski o to, by jej dosłownie przestrzegać, jest obrazą Boga i demoralizacją. Podobnie jak wymachiwanie wizerunkiem kard. Stefana Wyszyńskiego i robienie z niego obecnie króla Polski, a brak chęci, by wypełniać złożone przez niego przyrzeczenia i postanowienia – mówił w Koszalinie, przypominając Śluby Jasnogórskie.

O pokusie narzucania Bogu naszego rozumienia władzy mówił w Łodzi abp Grzegorz Ryś. – Chcielibyśmy w Nim chętnie widzieć potwierdzenie naszych wszystkich postaw wtedy, kiedy dochodzimy do takich czy innych urzędów. Natomiast korekta musi dokonywać się w inną stronę. To On porządkuje nasz sposób myślenia o władzy, nasz sposób jej przeżywania, nasz sposób jej pełnienia – podkreślił metropolita łódzki.

KAI, Archidiecezja Łódzka, DJ

Podziel się

Wiadomość