Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

W sobotę beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej – pionierki pielęgniarstwa

Wnętrze sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach

Uroczysta msza św. zacznie się 28 kwietnia o godz. 10 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Hanna Chrzanowska (ur. 1902) była pionierką pielęgniarstwa społecznego, bliską współpracownicą kard. Karola Wojtyły. Organizowała placówki pielęgniarstwa parafialnego w Krakowie. Obdarzona charyzmatyczną osobowością skupiała wokół tego dzieła szerokie grono współpracowników i wolontariuszy. Towarzyszeniu osobom chorym poświęciła osobiste życie, siły, czas i oszczędności. Wyznaczyła standardy nowoczesnej opieki nad chorymi. Zmarła 29 kwietnia 1973 roku. Uroczystościom pogrzebowym na Cmentarzu Rakowickim przewodniczył kard. Wojtyła. W homilii pogrzebowej mówił: „Dziękujemy Ci Pani Hanno, że byłaś wśród nas ( … ) jakimś wcieleniem Chrystusowych błogosławieństw z Kazania na Górze, zwłaszcza tego, które mówi: błogosławieni miłosierni”.

„Pani Hanna wymagała konsekwencji. Wiedziała, że dla chorego oswojenie się z opiekunem nie jest łatwe, że potem nie wolno odejść od człowieka i go zostawić. (…) Ci, którzy współpracowali z Hanną Chrzanowską, od niej nauczyli się szacunku dla ludzi, których niepełnosprawność skazała na życie poza głównym nurtem społeczeństwa. Szacunek u niej był fundamentem miłości, bo wolna od ckliwej czułostkowości pokazywała, co to znaczy kochać bliźniego” – wspomina ksiądz Adam Boniecki w najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego”.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Liturgia pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Angelo Amato sprawowana będzie po łacinie.

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przygotowano 2 tys. miejsc dla zaproszonych gości. W tej grupie będzie 300 osób na wózkach inwalidzkich i ich opiekunowie, przedstawiciele środowisk medycznych z Polski, reprezentanci międzynarodowych stowarzyszeń pielęgniarskich, m. in. z Watykanu, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, władze państwowe i samorządowe oraz kilkudziesięciu członków rodziny przyszłej błogosławionej, w tym jej chrześniak.

DJ, KAI

Podziel się

Wiadomość