Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Janina Ochojska, abp Grzegorz Ryś i rabin Michael Schudrich o „Innych”

Abp Grzegorz Ryś, Janina Ochojska i rabin Michael Schudrich podczas debaty o „Inny?” 20 kwietnia w Łodzi. Fot. Archidiecezja Łódzka

Janina Ochojska, abp Grzegorz Ryś i rabin Michael Schudrich wzięli w piątek udział w debacie „Inny?” w Centrum Promocji Mody przy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Słuchało ich blisko 200 osób, w większości uczniowie łódzkich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

– Dla mnie inny, to po prostu drugi człowiek – mówiła Janina Ochojska, odnosząc się do tytułu spotkania. – Nie jest ważne, jaką wyznaje religię, jakiej jest rasy, z jakiego kraju pochodzi. To nie ma znaczenia. Wierzę w to, że wszyscy wyznajemy tę samą wartość, jaką jest dobro człowieka – dodała założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej.

Rabin Michael Schudrich mówiąc o szacunku do inności każdego człowieka przywołał postać Jana Pawła II. – Starał się zrozumieć i poznać każdego człowieka, bo każdy człowiek to jest dziecko Boga – mówił naczelny rabin Polski. – Każdy człowiek ma święta iskrę, swoją duszę. Papież stawiał także wyzwanie, by nie sądzić drugiego człowieka, ale poznać i dotykać świętej iskry, która w nim jest – podkreślił rabin.

Wesprzyj Więź.pl

Abp Grzegorz Ryś podkreślił, że jeśli się chce wspólnotę uczynić jednolitą, to rozbija się każdą ludzką społeczność. – To nie jest takie proste uczyć się różnorodności, bo albo jest tak, że chcemy wszystkich innych pod siebie przetwarzać, albo chcemy być ciągle kimś innym, a nie sobą. To są dwie wielkie pokusy. Myślę, że jedna i druga jest pokusą pychy, a efekt jest taki sam: kończy się gwałtem, przemocą, choć motywowaną bardzo wzniośle – ocenił metropolita łódzki.

Odpowiadając na pytanie młodzieży o to, jak uczyć postaw tolerancji, Janina Ochojska zauważyła, że „można o tolerancji mówić bardzo wiele, ale jak się nie daje przykładu, to nic z tego nie będzie”.

– Edukacja, możliwość wspólnego poznawania się, poznawania religii, kontaktów z nimi, budowania wspólnych doświadczeń dialogu. Ale najważniejszym jest, że każdy z nas może dać przykład. To czyny o nas świadczą! – dodała.

Wesprzyj Więź

Gościem specjalnym, który miał swoje wystąpienie po zakończeniu debaty, był Szymon Hołownia – dziennikarz, pisarz i publicysta. Debatę poprowadził ks. Krzysztof Niedałtowski, Duszpasterz Środowisk Twórczych w Gdańsku.

Pomysłodawcą spotkania była Fundacja „Kolorowo” wraz z Łódzkim Klubem „Tygodnika Powszechnego”.

JHP, KAI

Podziel się

Wiadomość