Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Na cześć ofiar powstania w getcie w Warszawie zabiją dzwony kościołów

Powstanie w getcie warszawskim – deportacja Żydów. Zdjęcie pochodzi z raportu komendanta Jürgen Stroopa, odpowiedzialnego za krwawe stłumienie powstania. Fot. Wikimedia commons

Dźwięk dzwonów będzie można usłyszeć w czwartek w południe we wszystkich świątyniach obu warszawskich diecezji.

19 kwietnia przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Decyzję o uruchomieniu z tej okazji dzwonów podjęli wspólnie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. Wcześniej, 19 marca, 225 osób – przedstawicieli nauki, mediów, kultury i Kościoła – napisało do biskupów list otwarty w tej sprawie.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Pierwsze mury wokół dzielnicy żydowskiej w Warszawie Niemcy zaczęli wznosić w kwietniu 1940 r. Maksymalnie w getcie mieszkało ok. 460 tys. osób (marzec 1941). Pierwszą wielką akcję likwidacyjną władze okupacyjne zaczęły 22 lipca 1942. W ciągu dwóch miesięcy do obozu zagłady w Treblince zostało wywiezionych i zamordowanych ok. 300 tys. Żydów, w styczniu następnego roku – kolejne 6 tys.

Rankiem 19 kwietnia 1943 r. oddziały niemieckie przystąpiły do ostatecznej likwidacji warszawskiego getta, co wywołało opór i powstanie, które trwało blisko miesiąc i zakończyło się 16 maja.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość