Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego powalczy o Złotą Palmę w Cannes

Joanna Kulig w filmie „Zimna wojna”, reż. Paweł Pawlikowski. Fot. Materiały prasowe Kino Świat

To pierwsza od 37 lat polska produkcja w Konkursie Głównym najważniejszej imprezy filmowej świata.

„Zimna wojna” – nowy film Pawła Pawlikowskiego powalczy o Złotą Palmę 71. festiwalu filmowego w Cannes. To pierwsza od 37 lat polska produkcja w Konkursie Głównym najważniejszej imprezy filmowej świata.

Dzieło opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą żyć bez siebie. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku w Polsce i budzącej się do życia Europie. W ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa – połączenie polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Najnowszy obraz Pawlikowskiego, autora oscarowej „Idy”, może być trzecim filmem polskiego reżysera, który sięgnie po Złotą Palmę w Cannes. Dotychczas główny laur zdobyli w 1981 roku Andrzej Wajda za „Człowieka z żelaza” i Roman Polański za polsko-francuską produkcję „Pianista” w roku 2002.

Pawlikowski jest reżyserem filmu i autorem scenariusza, napisał go wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Za scenografię odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal; powstały między styczniem a sierpniem 2017 roku w Polsce, we Francji i Chorwacji. Film wejdzie do polskich kin w tym roku.

Źródło: Materiały dystrybutora

Podziel się

Wiadomość