Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Patriarcha Bartłomiej: Bóg chce zjednoczenia katolików i prawosławnych

Bartłomiej I. Fot. Αλέξης Τσίπρας Πρωθυπουργός της Ελλάδας (oficjalna strona premiera Grecji)

Nawet jeśli posuwamy się powoli i napotykamy na trudności, nic nie zdoła nas zatrzymać na drodze do zjednoczenia naszych Kościołów – mówi Bartłomiej, patriarcha Konstantynopola.

Honorowy zwierzchnik prawosławia przyjął pielgrzymkę rzymskich duchownych w swojej oficjalnej siedzibie w Stambule. Jednym z uczestników spotkania był papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej abp Angelo De Donatis, który przekazał patriarsze pozdrowienia od Franciszka.

Wesprzyj Więź.pl

– Nawet jeśli posuwamy się powoli i napotykamy niekiedy na trudności, nic nie zdoła nas zatrzymać na drodze do zjednoczenia naszych świętych Kościołów. Tego bowiem chce Bóg. Musimy być Jego świadkami w świecie, któremu jest On obojętny – mówił Bartłomiej.

Wesprzyj Więź

Patriarcha zauważył, że wytrwałość w dążeniu do jedności wydaje już swoje owoce, również na polu dialogu teologicznego. Wskazanym przez niego przykładem jest posiedzenie katolicko-prawosławnej komisji mieszanej z 2016 r., na którym obszernie zajęto się tematem prymatu i soborowości.

Prawosławni będą obchodzić Wielkanoc w najbliższą niedzielę, 8 kwietnia. Gospodarz spotkania wyraził nadzieję, że już niebawem uda się ustalić wspólną datę tego święta. Zapowiedział też, że pod koniec maja ponownie odwiedzi Franciszka w Watykanie.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość