Wiosna 2024, nr 1

Zamów

18 kwietnia warszawski park w okolicy Sejmu uroczyście otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego

Decyzję o nadaniu imienia parkowi podjęła 1 marca Rada Warszawy. Uroczystość odbędzie się w dniu 91. rocznicy urodzin Mazowieckiego, w środę, 18 kwietnia, w południe.

Wesprzyj Więź

Nadanie parkowi imienia Tadeusza Mazowieckiego oraz posadzenie drzewa upamiętniającego pierwszego premiera III RP odbędzie się w dolnej części parku, dostęp od ul. Jazdów. Zapraszają: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz i przewodnicząca rady miasta Ewa Malinowska-Grupińska.

Park znajduje się w Śródmieściu, obok ambasady Niemiec, między ulicą Jazdów a Myśliwiecką, w bliskim sąsiedztwie Sejmu.

Tadeusz Mazowiecki był założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym „Więzi”, działaczem katolickim, doradcą „Solidarności” podczas strajku w Stoczni Gdańskiej, uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu i pierwszym premierem Trzeciej Rzeczypospolitej. W pierwszej połowie lat 90. był specjalnym wysłannikiem ONZ w Bośni i Hercegowinie. Współtworzył Unię Demokratyczną i Unię Wolności. Jest współautorem obowiązującej Konstytucji. Od 2010 r. był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego do spraw polityki krajowej i międzynarodowej. Kawaler Orderu Orła Białego i papieskiego Orderu św. Grzegorza.

Podziel się

Wiadomość