Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Prymas Polski do księży: Czy nie byliśmy zbyt ospali i ociężali?

Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas rekolekcji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim 20 marca 2018 r. Fot. A. Marek

Tylko Duch Święty sprawia, że nasze życie i posługiwanie służy zbawieniu – mówił dziś do księży abp Wojciech Polak, prymas Polski, podczas Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej.

Abp Wojciech Polak przewodniczył Mszy Krzyżma, podczas której konsekrował krzyżmo i pobłogosławił oleje chorych i katechumenów. Wspólnie z księżmi diecezji odnowił przyrzeczenia kapłańskie. – Przyrzeczenia te są wołaniem o jasność i przejrzystość naszego kapłańskiego świadectwa – podkreślił w homilii.

Wesprzyj Więź.pl

Metropolita gnieźnieński przywołał wskazanie papieża Franciszka, aby zawsze zachowywać „postawę kogoś, kto sam stara się upokorzyć i uniżyć, ale jest też zdolny zaakceptować to, że Pan go wyniesie dla dobra misji, unikając samozadowolenia z tego powodu”.

– Czy czasem nie byliśmy zbyt ospali i ociężali, by odpowiadać na wezwania Ducha Świętego? Czy nie byliśmy zbyt bojaźliwi i zalęknieni, by dać wiarę, że Jego moc ożywia wszystko? – pytał. – Czy nie straciliśmy Ducha, nie daliśmy sobie Go odebrać, nie zwątpiliśmy i nie zamknęliśmy szczelnie naszych umysłów i serc na Jego ożywcze tchnienie? – dodał prymas.

Powtórzył wezwanie papieża Franciszka, aby nie czekać na idealny świat i idealną wspólnotę, bo kocha się nie idealne wspólnoty, ale konkretne osoby. – Do nich jesteśmy posłani w mocy Ducha Świętego, namaszczeni świętym olejem, by głosić dobrą nowinę ubogim, więźniom – wolność, niewidomym – przejrzenie, uciśnionym – odpoczynek, a wszystkim radość i pokój – mówił abp Polak.

Prymas przypomniał również, że swoje posługiwanie kapłani pełnią nie dzięki własnym talentom, ale mocy Ducha Świętego. – To nie jest nasze własne dzieło. To jest Boże działanie mocą obecnego w nas Ducha Świętego. I to właśnie Jego obecność sprawia, że nasze życie i posługiwanie służy zbawieniu – podkreślił. – To właśnie Duch Święty przestrzega nas wciąż, by nigdy nie zamykać się w sobie, nie przeżywać rozpaczy, nie ulegać pokusie myślenia, że wszystko jest złe – mówił.

Wesprzyj Więź

Prymas podkreślił, że dar kapłaństwa otrzymuje się po to, by być „szafarzem miłosierdzia”. – Namaszczenie nie jest nigdy dla nas samych. Nie zamyka nas w nas samych. Dar Ducha Świętego otrzymuje się przecież po to, by iść, by głosić, by zwiastować wielkie dzieła Boże – przypomniał abp Polak.

Wspólnie z metropolitą gnieźnieńskim Mszę św. celebrowali m.in. biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski, abp senior Henryk Muszyński, abp senior Józef Kowalczyk, biskup senior Bogdan Wojtuś, kanonicy Kapituły Prymasowskiej oraz przybyli do Gniezna księża.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość