Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich skarży ks. Zielińskiego do KRRiT

Ks. Henryk Zieliński. Fot. Mika58 / na licencji CC

Redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” powiedział w TVP Info, że dla niereligijnego Żyda „prawda jest czymś subiektywnym, albo jest nią to, co będzie służyło interesom Izraela”.

Ks. Henryk Zieliński w programie „Salon dziennikarski” w ubiegłą sobotę mówił: – Dla nas prawda oznacza zgodność tego, co mówimy z faktami. Dla Żyda prawda oznacza zaś zgodność tego, co on mówi z dobrem przez niego pojętym. Jeśli Żyd jest religijny, to prawda oznacza coś, czego Bóg chce. Jeśli jest to Żyd niereligijny, to prawda jest czymś subiektywnym, albo prawdą będzie to, co będzie służyło interesom Izraela.

Wesprzyj Więź.pl

Do jego słów odniósł się Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, który skierował do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skargę na duchownego. „Twierdzenie, że Żydów cechuje kłamstwo w sposób oczywisty łamie art. 18 p. 1 Ustawy o KRRiT” – czytamy w piśmie.

Wesprzyj Więź

ZGWŻ powołał się na zapis, że „audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminujących ze względu na rasę, niepełnosprawność, płeć, wyznanie lub narodowości”. „Tak samo złamało ten artykuł zachowanie prowadzącego tę audycję Michała Karnowskiego, który nie odniósł się do słów ks. Zielińskiego” – zauważają autorzy pisma.

Związek prosi KRRiT o ustosunkowanie się do słów ks. Zielińskiego i milczenia Karnowskiego oraz o „podjęcie działań, by uniemożliwić łamanie przez publiczne medium ustawy o KRRiT i dalszego obrażania obywateli”.

Źródło: jewish.org

Podziel się

Wiadomość