Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Polityka nie może wpływać na dialog. Arcybiskup Ryś i rabin Skórka dyskutowali w Łodzi

Abp Ryś podczas spotkania z rabinem Skórką w Centrum Dialogu w Łodzi 25 lutego 2018 r. Fot. Archidiecezja Łódzka

Każda rozmowa chrześcijanina z Żydem daje mu lepsze rozumienie siebie samego. Chrześcijanom jest bardzo potrzebny dialog z Izraelem – powiedział w niedzielę abp Grzegorz Ryś.

„Zrozumieć Braci” to tytuł spotkania, które odbyło się w niedzielę, 25 lutego, w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Gośćmi byli rabin Abraham Skórka i arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

– Każda rozmowa chrześcijanina z Żydem daje mu lepsze rozumienie siebie samego. Nie zrozumiemy bowiem siebie, jeśli odetniemy się od korzeni, także od dzisiaj istniejącego Izraela. Nie możemy mówić, że interesuje nas tylko Izrael biblijny, a ten dzisiejszy już nie – mówił arcybiskup. – Chrześcijanom jest bardzo potrzebny dialog z Izraelem – dodał.

Zapytany o aktualny kryzys w relacjach polsko-izraelskich abp Ryś stwierdził, że jako duchowny nie miesza się do polityki. – Każdy jednak, kto w Kościele zaangażowany jest w dialog chrześcijańsko-żydowski, patrzy ze smutkiem na to, co się teraz dzieje – zauważył.

Rabin Skórka wyjaśniał natomiast, że „polityka nie powinna wpływać na dialog”. – Słyszę od wielu duchownych z obu stron, że dialog jest już na tyle trwały, że żadna polityka nie jest w stanie tego zmienić – powiedział. – Dialog oznacza nie tylko to, że ludzie siadają i mówią. Odbywa się on poprzez przykład, a nie tylko wtedy, gdy spotykamy się, by napić się herbaty – dodał.

Wesprzyj Więź

– Jeśli tylko możemy rozmawiać, to korzystajmy z tej szansy. Próbujmy budować świat wzajemnego szacunku – zaznaczył rabin.

Abraham Skórka to pochodzący z Argentyny biofizyk, rabin i autor książek. Przeprowadził z arcybiskupem Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio, późniejszym papieżem Franciszkiem, serię rozmów dotyczących zagadnień takich jak Bóg, fundamentalizm, ateizm, śmierć, Holokaust, homoseksualizm czy kapitalizm. Ich treść została opublikowana w Polsce w książce „W niebie i na ziemi”.

Źródło: Archidiecezja Łódzka

Podziel się

Wiadomość