Wiosna 2024, nr 1

Zamów

4 marca poznamy nazwiska osób uhonorowanych tytułem Sprawiedliwego 2018

Ks. Aleksander Seniuk, rektor warszawskiego kościoła sióstr wizytek, podczas sadzenia drzewka i odsłonięcia tablicy ks. Jana Ziei w Ogrodzie Sprawiedliwych, 2016. Fot. Radosław Zawadzki / Dom Spotkań z Historią

Uroczysta gala odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Sprawiedliwi to ci, którzy występowali w obronie godności człowieka w czasach wojen i zbrodni w XX i XXI wieku. Na ich cześć 6 marca w krajach Unii Europejskiej obchodzimy Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych.

Od 2013 roku Dom Spotkań z Historią i Muzeum Historii Żydów Polskich Polin podczas corocznej gali na początku marca przypominają sylwetki wybranych osób – Sprawiedliwych – dla których prawa człowieka były i są ważniejsze od racji narodu czy ideologii.

Wesprzyj Więź.pl

Życiorysy Sprawiedliwych przedstawi w tym roku Maja Komorowska, zaś galę poprowadzi Jerzy Kisielewski. Odbędzie się także koncert zespołu Acoustic Acrobats. Bezpłatne wejściówki na galę wkrótce będzie można pobrać na stronie Muzeum.

Wesprzyj Więź

Trzy miesiące później (18 czerwca) dla tegorocznych Sprawiedliwych zostaną posadzone drzewka w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych na skwerze gen. Jana Jura-Gorzechowskiego.

W ubiegłym roku tytuł Sprawiedliwych otrzymali: rosyjska poetka i dysydentka Natalia Gorbaniewska, czeski pastor Jan Jelinek oraz argentyński dyplomata Roberto Kozak.

Źródło: materiały organizatorów

Podziel się

Wiadomość