Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ukazało się polskie wydanie rozmów z Franciszkiem „Otwieranie drzwi”

Papież Franciszek, Dominique Wolton, „Otwieranie drzwi. Rozmowy o Kościele i świecie”, Wydawnictwo WAM, Kraków 2018, tłum. Marek Chojnacki

Papież Franciszek odważnie opowiada o życiowych doświadczeniach i pierwszy raz tak szeroko kreśli wizję naprawy świata i Kościoła.

Nakładem Wydawnictwa WAM ukazała się książka „Otwieranie drzwi. Rozmowy o Kościele i świecie”. To wywiad rzeka, jaki z papieżem Franciszkiem przeprowadził Dominique Wolton – francuski intelektualista, agnostyk, dyrektor badań naukowych w CNRS, francuskim odpowiedniku PAN, autor rozmów z filozofem Raymondem Aronem (1981), kard. Jean­-Marie Lustigerem (1987) i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jacques’em Delorsem (1994).

Wesprzyj Więź.pl

Franciszek odważnie opowiada o życiowych doświadczeniach – o swojej babci uczącej go ekumenizmu w praktyce, o komunistce, która nauczyła go politycznego myślenia i o wizytach u psychoanalityka. Pierwszy raz tak szeroko kreśli wizję naprawy świata i Kościoła. Podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu. Trzeźwo zauważa opór i trudności, z jakimi spotyka się w Watykanie jego styl działania, mówi o radości jako charakterystycznym słowie w jego posłudze. „Niczego się nie boję. Jestem wolny. Czuję się jak ryba w wodzie” – zapewnia. Jednocześnie jednak rzuca żegnając się z Woltonem po jednej z rozmów: „To trudne, trudne…”.

„Franciszek nie operuje w tych samych co my ramach czasowych. My odnosimy się do minionych 30 lat, maksymalnie półwiecza, a dziś świat jeszcze bardziej przyśpiesza. Papież natomiast patrzy z perspektywy 3 tys. lat, co może prowadzić do pewnych nieporozumień. Po drugie, nieustannie odwołuje się do Ewangelii, a konkretnie, że należy zwracać się do ubogich i wykluczonych, bo to jest podstawa nauczania Kościoła. Po trzecie, Franciszek to Papież polityk, który zajmuje stanowisko polityczne, choćby w kwestiach migracji” – mówi o spotkaniach z papieżem Dominique Wolton.

Wesprzyj Więź

O książce pisał dla nas o. Kasper Kaproń, franciszkanin, misjonarz w Boliwii: „Franciszek wskazuje współczesnemu światu drogę wyjścia z kryzysu poprzez powrót do świeżości i radości Ewangelii. Niestety, głos ten zagłuszają populizmy i polityka podsycania lęków”.

„W osobie lewicowego agnostycznego socjologa laicka Europa zadaje papieżowi pytania. A on w odpowiedzi proponuje strategię pierwotnych gestów. (…) Franciszek docenia wagę polityki i negocjacji, ale jego podstawowa strategia polega na indywidualnym spotkaniu z człowiekiem. (…) Stary papież ma swoje marzenia. Nie daje jednak konkretnych wskazówek, jak je wcielić w życie. Papież śni o lataniu, nawet jeśli my stawiamy tylko pierwsze kroki” – o „Otwieraniu drzwi” pisał o. Wojciech Surówka, dominikanin.

Wywiad rzekę z papieżem Franciszkiem „Otwieranie drzwi” oraz kolekcjonerski notatnik „Więzi” dodajemy do każdego zamówienia rocznej prenumeraty kwartalnika „Więź” złożonego do końca lutego.

Podziel się

Wiadomość