Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

60-lecie „Więzi” 19 lutego: wystąpienie prymasa, Msza z arcybiskupem warszawskim i debata o patriotyzmie

Abp Wojciech Polak, prymas Polski. Lublin, 14 października 2017 r. Fot. Marek Kuś / Episkopat News

[fusion_text]

Wesprzyj Więź.pl

Redakcja kwartalnika „Więź” zaprasza na jubileuszową debatę w Domu Arcybiskupów Warszawskich oraz na Mszę świętą w kościele św. Marcina. Pierwszy numer pisma ukazał się 60 lat temu, w lutym 1958 roku.

„O dojrzałości narodu świadczy umiejętność toczenia dialogu pomiędzy spierającymi się stanowiskami w klimacie wspólnego poszukiwania, a nie przy wzajemnej izolacji intelektualnej” – pisała redakcja „Więzi” w programowym artykule „Rozdroża i wartości”, otwierającym pierwszy numer pisma w 1958 roku.

„Uznaliśmy więc za naturalne – tłumaczy obecny naczelny Zbigniew Nosowski – że sesja, którą organizujemy w ramach naszych obchodów jubileuszowych, powinna dotyczyć dzisiejszych sporów o patriotyzm i rozumienie polskości. Zatytułowaliśmy ją „Ocalić patriotyzm” – w przekonaniu, że największe nawet nadużycia propagandowe i najgorsze nawet okrzyki skandowane pod biało-czerwoną flagą nie mogą być powodem do  rezygnacji z przekonań i postaw patriotycznych. Patriotyzm trzeba ocalić – dla nas, współczesnych i dla następnych pokoleń.

Debata odbędzie się w poniedziałek, 19 lutego, o g. 10 w Domu Arcybiskupów Warszawskich (ul. Miodowa 17/19).

Słowo wstępne „Chrześcijański kształt patriotyzmu tu i teraz” wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak. Potem o współczesnym polskim patriotyzmie rozmawiać będą: Michał Bilewicz (Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego), Aleksandra Hnatiuk (Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk), Paweł Rojek (Instytut Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego), ks. Alfred M. Wierzbicki (Katedra Etyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego) i Jan Żaryn (Instytut Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, senator – na chwilę przed rozpoczęciem poinformował o nieobecności z powodów zdrowotnych). Dyskusję poprowadzi Sebastian Duda („Więź”). Aby w niej uczestniczyć, należy mailowo zgłosić swój udział: wiez@wiez.pl.

Po południu, o g. 17.30, w kościele św. Marcina (ul. Piwna 9/11) Mszę św. odprawi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Z okazji jubileuszu „Więź” ukaże się w nowej szacie graficznej zaprojektowanej przez Marcina Kiedio. Od kilku dni działa także nowy serwis publicystyczny – Więź.

Wesprzyj Więź

Redakcja przygotowała specjalne warunki prenumeraty. Każdy, kto zamówi prenumeratę „Więzi” do końca lutego, otrzyma: kwartalnik Więź (w nowej szacie graficznej), specjalny więziowy notatnik jubileuszowy oraz najnowszą książkę papieża Franciszka „Otwieranie drzwi” (Wydawnictwo WAM). Prenumeratę można zamówić tutaj.

„Więź” ukazała się po raz pierwszy w lutym 1958 roku. Jej pierwszym naczelnym (do 1981 roku) był Tadeusz Mazowiecki. Przez wiele lat pismo było miesięcznikiem, od 2013 r. jest kwartalnikiem. Redaktorem naczelnym od 2001 roku jest Zbigniew Nosowski.

Kwartalnik Więź
Kwartalnik „Więź” nr 1/2018 w nowej szacie graficznej

[/fusion_text]

Podziel się

Wiadomość